marek.ebiznes@gmail.com

ERC20 Ethereum, TRC20 Tron, BinanceSmartchain BSC, BEP2 BinanceChain BNB – Co to jest i którą sieć powinniśmy wybrać?

Zarabianie w Internecie

ERC20 Ethereum, TRC20 Tron, BinanceSmartchain BSC, BEP2 BinanceChain BNB – Co to jest i którą sieć powinniśmy wybrać?

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem w świecie kryptowalut to wszystko, co widzisz, może się tobie wydać normalne, bo nie znasz tego co było np. 3 lata temu jeszcze przed erą różnych cross chainów itd.

Przez ostatnich kilka lat zmieniło się bardzo wiele jeśli chodzi o technologię i możliwości, które zostały nam udostępnione.

Zobacz film

Jeśli znowu zdarzyło się tak, że byłeś już na rynku krypto wcześniej, jednak jakimś cudem dałeś sobie spokój, to jesteś obecnie w bardzo tyle. (odpuściłeś sobie na chwile, bo straciłeś przez to, że w 2018 ceny kryptowalut spadły, a dzisiaj chcesz wrócić do tematu, bo znowu chcesz sobie dzięki „moon” nazbierać na „Lambo” to się przy wypłacie środków z giełdy z pewnością zdziwisz.

Dlaczego? Otóż zaskoczą Cię takie ciekawe zmiany, jak BEP20, BSC- Binance Smart Chain czy BEP2 Binance Chain oraz TRC20 – Tron w niektórych przypadkach.

Ten świat wcale się nie zatrzymał, a mimo spadku poszedł bardzo do przodu i się rozwinął.

Przy wypłacie nawet tych podstawowych kryptowalut, które dobrze znasz np. Bitcoina, Ethereum czy innych tokenów z giełd Binance, Kucoin i kilku innych, może Ci się pojawić taka informacja, jak na obrazku poniżej.

TRC 20 – Jest alternatywa do przesyłania stablecoina – USDT pomiędzy giełdami, można też trzymać wersję tego tokenu na portfelu Trona, który obsługuję dana sieć

Możliwość wyboru wypłaty tym sposobem widzimy niżej:

Patrz wyżej Chcąc wypłacić w tym wypadku Eth Lub USDT, pojawia się wiele mozliwości.

Pojawiają się 3 lub więcej opcji. Zanim jednak wykonasz transakcje, pojawi się jeszcze dodatkowa notka OSTRZEŻENIE czy na pewno chcesz wysłać.

Różnice i podobieństwa

Standard ERC20 – pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tych wszystkich tokenów, które powstały kiedyś na bazie Ethereum. Kryptowaluta X powstała na Ethereum przelewana jest na adres w standardzie ERC 20. To jest to, co znałeś kiedyś, zanim powstały poniższe standardy.

Standard BEP2 – pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tokenów w Binance Chain (łańcuch opracowany przez Binance). O niebo tańszy od ERC20 i o niebo szybszy. Ale UWAGA! Nie próbuj nawet wybrania przelewu przez sieć BEP2 jeśli nie posiadasz do wypłaty tokena adresu BEP2! A to coś zupełnie innego niż ERC20. Binance stworzył swój własny protokół, przez który można wysyłać kryptowaluty z adresu A na adres B. Ale! Adresy te muszą należeć do sieci Binance Chain. Masz stary adres ERC20? Nie wyślesz na niego tokenów w standardzie BEP2 (utkną, wyparują, w najlepszym razie nie zostaną wysłane). Musisz założyć sobie portfel umożliwiający uzyskanie adresu BEP2 danej kryptowaluty, żeby móc w tym standardzie wysyłać coiny.

Standard BEP20 – w uproszczeniu: pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tokenów w Binance Smart Chain (łańcuch Binance). O niebo tańszy od ERC20 i o niebo szybszy, a do tego dający więcej możliwości niż jego BEP2. Identycznie, jak wyżej, żeby przelać kryptowalutę po tym standardzie musisz posiadać odpowiedni adres! Nie wysyłasz ETH po standardzie BEP20, jeśli nie masz właściwego adresu docelowego.

Standard TRC20 – pozwala na przenoszenie (przelewanie, wypłacanie) tych wszystkich tokenów, które powstały na bazie TRON. Obecnie jak już wspomniałem mamy możliwość przesyłania USDT pomiędzy giełdami korzystając z tej sieci i kosztuje nas to zaledwie 1$.


Widać wyraźnie, że różnica w kosztach przelewów jest ogromna, jednak niech cię to nie zmyli.

Binance fee: https://www.binance.com/en/fee/cryptoFee

Będzie też ostrzeżenie, że jak wybierzesz źle adres lub sieć, to możesz stracić swoje środki.

Sieć ERC20, TRC20, BEP20 i BEP2 – co to jest i o co chodzi?

Na samym początku kryptowaluty były przypisane jak i korzystały ze swoich blockchain, aż do czasu gdy coraz popularniejsze stały sie cross-chain.

Cross- Chain- możliwośc przesyłania danego odpowiednika kryptowaluty na innej sieci

Jest nową technologią, która głównie ma na celu umożliwienie szybkiego przesyłania wartości i informacji pomiędzy różnymi sieciami blockchain. Są to transfery między różnymi łańcuchami.

Transfery między łańcuchami tzw. Cross-Chain – pojawiły się narzędzia, które umożliwiły nam operowanie kryptowalutami między różnymi blockchainami. Jednak ot, tak nie jesteśmy w stanie przesłać np. BTC z sieci BTC na sieć BSC z uwagi na to, że najpierw dana kryptowaluta musi zostać wymieniona na odpowiednik, zanim będą mogły zostać przekazane na inną sieć. Umożliwiają nam to giełdy oraz specjalne pomosty.

Parę lat temu, kiedy wysyłaliśmy np. ETH z jednego adresu na drugi, robiliśmy to po blockchainie ETH czyli ERC20. 

Jeśli wysyłaliśmy BTC, to podawaliśmy adres blockchaina BTC, na który przychodziły nasze bitcoiny.

Tak samo wyglądała wypłata każdego innego tokenu. Cardano na sieć Cardano, LTC na sieć LTC, Dash do Dash oraz BNB sieć BNB.

Czy trzymanie na BSC takich kryptowalut jak BTC i ETH ma sens?

Moim zdaniem nie, a wszystko ze względów bezpieczeństwa, póki co ja sam wolę trzymać HODL swoje kryptowaluty na tych blockchainach na których zostały stworzone.

Jeśli jednak chcesz już używać tej wersji to można wykorzystać do tego portfel Trust Wallet

Jak znaleźć adresy do wypłat tokenów w BEP2, TRC20 lub BEP20 na Trust wallet?

Żeby móc wysłać BTC, ETH czy inną kryptowalutę np. z giełdy Binance poprzez BEP2 albo BEP20, musisz wygenerować odpowiedni adres na portfelu Trust wallet.

Uwaga: „Odpowiedni adres” to słowo klucz, bo chcąc wypłacić BTC przez BEP2 (Binance Chain) albo BEP20 (Binance Smart Chain) musimy znaleźć na tych łańcuchach odpowiednik Bitcoina! 

Symbolem BTC jest tu token BTCB (tak, to jest ODPOWIEDNIK BTC dla transakcji międzyłańcuchowych po BEP2 czy BEP20).

Tu https://bscscan.com/tokens możesz dodatkowo sprawdzić czy dobrze wybrałeś, to oficjalna strona Binance Smart Chain z adresami tokenów BEP20.

 • Wróć do głównej listy tokenów i zobacz, że ów już tam widnieje i ma cenę taką jak klasyczny BTC
 • Wchodzisz do środka i wybierasz „receive”, czyli otrzymaj. Pojawia Ci się adres, którego tak szukałeś. Kopiujesz go, wracasz do miejsca, z którego chciałeś sobie przelać Bitcoina (np. na giełdę Binance) i przy wyborze sieci klikasz np. BEP20 i wklejasz adres odpowiednika Bitcoina w BEP20. Albo w BEP 2, jak wolisz. Zlecasz wypłatę i otrzymujesz na Trustwallet to, co sobie wypłaciłeś z giełdy, przy minimalnej opłacie.

Tak samo szukasz odpowiedników innych kryptowalut, które np. przeginają z opłatami na swoimi tradycyjnym blockchainie.

Uwagi, haczyki i inne:

 1. Nie każda giełda kryptowalut obsługuje standardy BEP2 i BEP20, więc z niektórych giełd możesz nie przelać środków tanio i szybko wykorzystując w/w standardy.
 2. Trustwallet, podobnie jak i łańcuchy BEP2 i BEP20 zostały opracowane przez Binance. Większość z nas korzysta dzisiaj z tej giełdy, ale trzeba mieć świadomość, że to wszystko dzieje się wewnątrz ich ekosystemu dla kryptowalut. Osobiście nie trzymałabym tu wszystkich środków, a raczej wykorzystywała opcję wtedy, gdy zależy mi na tanim i szybkim przelewie (potrzebnym np. do innych transakcji). Tu dodam: jeśli ktoś z Was widzi to inaczej, to możecie mnie olśnić, będę wdzięczna.
 3. Poza Binance Chain i Binance Smart Chain, istnieje dzisiaj wiele innych sieci, które działają podobnie. Umożliwiają szybkie i ekonomiczne przenoszenie swoich dóbr po różnych blockchainach. Nie musisz korzystać z tych, możesz poszukać i innych.

Przelew BTC w BEP20 z Binance i powrót środków

Załóżmy, że przesyłam z giełdy Binance kryptowalutę BTC na Binance Smart Chain (BEP20). Dokładnie niecałe 5$ przy opłacie 0,17$ (brzmi ciekawie, prawda? Normalnie na klasycznym łańcuchu Bitcoina w ogóle by to nie było mozliwe, bo opłata to kilkanaście $.

Następnie, załóżmy, że zrobiłem sobie wewnątrz Trustwallet jakąś inną transakcję. Np. wymieniłam część tej kwoty BTC na inną krypto tzn. inny odpowiednik jakiejś krypto na BEP20.

Na koniec zostały mi resztki tego BTCB, które chciałabym z powrotem (też tanio!) wysłać na Biance i żeby to stało się znowu starym dobrym BTC. 

Wchodzisz do depozytów giełdy Binance i wybierasz „zrób depozyt BTC”. I teraz pojawia mi się takie oto okno:

I tu jest najważniejsze! Pomyłka utratą środków.

Jeśli z Trustwalletu, na którym mam BTCB z dopiskiem PEG, czyli BEP20, chcę przelać środki na giełdę Binance, żeby znowu stały się Bitcoinem to muszę z giełdy wybrać do depozytu adres BEP20! 

Z tego samego łańcucha na ten sam łańcuch. Nie mogę wysłać z BEP20 na BTC klasyczny blockchain, ani na BEP2, tylko BEP20.

Z tego powodu sama giełda Binance zapyta Cię wyskakującym okienkiem czy na pewno masz dobry adres? Czy jesteś pewien, że to BEP20? Czy przelewasz z portfela lub giełdy, które to BEP20 wspierają? Sprawdź to sobie kilka razy.

P.S Oczywiście, żeby wypłacić nasze BTCB na Binance, to na Trustwallet musimy posiadać trochę BNB, który stanowi tu gas (stąd pobierana jest drobna opłata za przelew).

Transfery tokenów poprzez przelewy między łańcuchami są tanie i wygodne, ale trzeba się do nich przyzwyczaić.

Jeśli jednak popełniłeś błąd i wysłałeś sobie np. ETH z giełdy na METAMASK lub LEDGER za pomocą sieci BSC to pamiętaj, że nic straconego.

Wystarczy tylko dodać sieć BSC lub zalogować się LEDGEREM do tej sieci przez metamask i odzyskasz dostęp do swoich środków.

Potrzebujesz wsparcia lub pomocy zapraszam na grupę HAJSOHOLICY

Możesz też wpaść na nasz TELEGRAM oraz YouTube

Zamiana ETH na sieć BSC poprzez Binance Bridge

Strona do wykonania transakcji; https://www.binance.org/en/bridge

 

19 komentarzy

 1. Artur pisze:

  Super wyjasnione, skrupulatnie ale tez konkretnie i bez skrotow myslowych. Tak wlasnie trzeba dzialac w krypto prowadzac biznes jaki prowadzisz 👍

 2. Morfi pisze:

  Hello , mam pyatanie jak dorzucić tokena TRX Tron do metamask by byly one widziane i móc przesyłać na sieci BSC ? dzięki ..

 3. Cris pisze:

  Widac sporo pracy wlozonej w tekst, ktory wyszedl jednak niezrozumialy. To troche tak, jakby istruktor jazdy tlumaczyl istote dzialania silnika spalinowego, zamiast pokazac jak nalezy zaparkowac, czy jak nie rozjechac mijanego pieszego czy rowerzysty.
  Pomijajac zargon techniczny, z tekstu nie wynika jak w prosty sposob zamieniac poszczegolne rodzaje kryptowalut uzywajac np. TrustWallet. Mam na mysli przecietnego Kowalskiego, ktory chce po prostu kupic albo sprzedac, bez wnikania w szczegoly techniczne. Chyba, ze jest to zabawa dla pasjonatow, jak np. programowanie.

  • Marek pisze:

   Cieżko jest wytłumaczyć coś komuś kto ma pierwszy raz styczność, a dla mnie jest to po prostu oczywiste i działam z tym na co dzień, zawsze się staram robić to w jak najprostszy sposób. Warto samemu usiąść i przeklikać na żywym koncie. pozdrawiam.

   • Mirosław pisze:

    Witam serdecznie
    Proszę o informację i ew. pomoc. W Metamasku wysłałem Shibę Inu ktora była na sieci BSC a że dopiero się uczę wysłałem ją na Exodusa ktory Shibę ma w sieci ETH. W BSC Scanie transakcja przebiegla poprawnie ale niestety na Exodusie Shiby nie ma… Czy można w jakiś sposób odzyskać środki ? Bardzo będę wdzięczny za pomoc.

    • Marek pisze:

     Hej, jeśli wysłałeś to na adres ERC20 w standardzie 0x to jest to do odzyskania.Trzeba podłączyć EXODUS gdzieś gdzie będziesz miał dostęp do sieci BSC – Odezwij się na FB pomyślimy

  • kosta pisze:

   instruktor jazdy pokaże Ci to o czym piszesz dopiero wtedy jak będziesz umiał odróżnić auto od deskorolki. Tu masz podobnie. poświęć trochę czasu na podstawy. Inaczej niczego nie zaparkujesz i przejedziesz deskorolką Kowalskiego.

  • mankobartek pisze:

   Ja do tego podchodzę tak, że czytam te artykuły i oglądam tutoriale po 10x.
   Jak się uczysz języka obcego od podstaw na podstawie ojczystego języka to systematycznie małymi krokami się w końcu nauczysz, a co jak nie znasz żadnego języka? Jaki masz mieć punkt odniesienia? Do czego przyrównać te wszystkie pojęcia skoro to jest wciąż takie nowe?
   Jak małe dziecko które nie mówi i nie rozumie nic nagle zaczyna uczyć się języka no i co? Słucha i powtarza aż zaczyna sie mózgu układać.
   Założyłem sobie, że w końcu zacznę trybić i faktycznie tak jest nawet jak oglądam filmik gdzie 9/10 słów nie znam to po jakimś czasie do niego wracam i sie okazuje że już to ogarniam 😉 Trzeba po prostu poświęcać temu czas.
   „Ej! Chcesz na czymś zarabiać i się jednocześnie na tym nie znać? – głupota.” – Autor nieznany

 4. Adam pisze:

  Jak dodać TRX TRC-20 do Metamask?

 5. Marek pisze:

  Hej ja mam taki problem i nie wiem gdzie to zamieścić …ogólnie mam 19 usdt na trust wallet i chciałem to wylać na binance ale po wprowadzeniu adresu nie da rady tego zrobić nawet wprowadzając mniejsza kwotę chyba jakaś opłata w trx jest ale ja nie mam tego tokenu mam zero …posiadam tylko 19 usdt i jak to niby wypłacić na binance ?nie da się?

  • Marek pisze:

   Hej, aby zrealizować transakcje powinieneś mieć trx, wiec najpierw wyślij z giełdy na ten adres trx, a później sobie wypłać

   • Michał samouk pisze:

    Dzięki za post techniczny. Aktualnie systematycznie się staram w tym rozwijać. Zrozumiałem przekaz postu, tylko jednej rzeczy nie jestem pewien. Mianowicie jak kupię btc na binance i wyślę go po sieci bsc na trust wallet wtedy ten btc jest na sieci bsc. Jak będę chciał go cofnąć na binance giełdę to będę musiał użyć bsc jako sieci. I to jest zrozumiałe. Tylko wtedy ten btc który został ponownie przelany z trust wallet na giełdę będąc już na giełdzie jest na sieci bitcoina? Mianowicie czy chcąc go wysłać na np bittrex ( celowo bo nie ma tam bsc) mogę śmiało używać sieci btc. Prawda?

    • Marek pisze:

     BTC trafia na giełdę, a potem znowu wypłacasz, po której sieci masz ochotę. Chodzi o to, że sieć BSC nie jest blockchainem BTC

 6. Mati123 pisze:

  Dzięki, bardzo otwiera oczy. Sam zacząłem wiele bardziej wchodzić w technikalia, jako farmer :p Czy mógłbyś zweryfikować mój wniosek?
  Mianowicie jak mam BTC na binance i go przelewam np. na trust wallet po sieci BSC, to on jest na trust wallecie na sieci binance’a, więc aby z powrotem go przelać na binance, musze użyć znowu sieci BSC. (to jest zrozumiałe) ALE TERAZ: ten btc który wrócił do binance ( z trust walletu) mogę wysłać np na bittrexa po sieci btc? ( Użyłem celowo giełdy, gdzie nie ma BSC).
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Marek pisze:

   Giełda później wyśle Ci BTC po tej sieci, której wybierzesz, bo to BTC trafia na konto giełdy najpierw, dlatego zawsze powtarzamy, aby nie trzymać wszystkich środków na giełdach, ponieważ one nie są Twoje.

 7. Tomasz pisze:

  Wysłalem USDT TRC20 na adres TRX w moim Trust Wallet. Dobrze zrobiłem? Nie stracę kasy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *