marek.ebiznes@gmail.com

Portfele sprzętowe – który wybrać?

Zarabianie w Internecie

Portfele sprzętowe – który wybrać?

W dzisiejszym świecie kryptowalut, gdzie bezpieczeństwo jest na wagę złota, portfele sprzętowe stanowią kluczowe narzędzie dla każdego większego lub mniejszego inwestora. Dziś mamy tkie mozliwości i technologiczne zaplecze portfeli, że portfel sprzętowy nie musi być traktowany tylko i wyłącznie jako sejf, a może być też wykorzystany do zwiększenia bezpieczeństwa działania w sieci.

Wybór odpowiedniego modelu portfela może znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Zrobiłem dla Was krótki przegląd najpopularniejszych portfeli sprzętowych, dostępnych na rynku, które różnią się funkcjonalnością i poziomem zabezpieczeń.

Dobrze się też składa, bo z uwagi na halving bitcoina który jest już za rogiem i niebawem zmniejszy się jego podaż przez górników firmy produkujące portfele przygotowały zniżki oraz bonusy przy zakupie ich portfela. Uważam, że jest to idpowiedni czas i warto się zainteresować portfelem dla siebie.


Najpierw trochę wstępu, zapewnie to już wiecie, jednak przypomnę. Portfeli warto mieć kilka. Co wydaje się czasem większym kosztem, ale a tym idzie nasze bezpieczeństwo oraaz wypracowane nawyki korzystania z kryptowalut.

Podział portfeli – Hot, Cold

Podzielić portfele możemy do działania daily oraz jako sejf, portfele te możemy też podzielić na kategorie ze względu na ich sposób użytkowania i poziom bezpieczeństwa

  1. Hot Wallet (Portfele gorące)
    Są to portfele zawsze połączone z internetem, zapewniające szybki dostęp do środków. Przykładem mogą być portfele w formie wtyczek do przeglądarek lub aplikacji mobilnych. Idealne do codziennych transakcji, takich jak airdropy czy drobne płatności.
  2. Cold Wallets (Portfele zimne)
    Nie są one stale połączone z internetem, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Służą głównie do przechowywania większych ilości kryptowalut na dłuższy czas. Są to zazwyczaj fizyczne urządzenia, gdzie my jako użytkownicy generujemy nasz sekretny klucz odzyskiwania i nikt prócz nas nie ma do niego dostępu, dzieje się to offline.
  3. Portfele Hybrydowe aplikacja + zabezpieczenie
    Te portfele stają się coraz bardziej popularne, zapewniają nam dobry poziom bezpieczeństwa i wygodę używania. Tutaj mam na myśli portfele które instalujemy na naszego smartfona, ale posiadamy do tego portfela osobne urządzenie lub kartę NFC którą zatwierdzamy nasze transakcję, bez tego nie ma możliwości wykonania transakcji, ponieważ klucz prywatny spoczywa na zewnątrz naszego smartfona.

Jak odpowiednio się przygotować?

Rynek kryptowalut ma tę zaletę, że jest tutaj bardzo niski próg wejścia oraz można rozpocząć działanie od teraz, za darmo, bez zbędnego przygotowania się, jednak po to stworzyłem ten artykuł, aby wam uświadomić, że nie jest to dobre jeśli nie zna się ryzyka, które potrafi być spore.

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost liczby włamań i kradzieży z portfeli kryptowalutowych typu hot wallet. W 2023 roku cyberprzestępcy ukradli około 2 miliardy dolarów w kryptowalutach w ramach różnych cyberataków i kradzieży. To oznacza spadek w porównaniu z poprzednimi latami, ale wciąż stanowi znaczne zagrożenie dla użytkowników kryptowalut​ (TechCrunch)​.

Analiza przeprowadzona przez Chainalysis wskazuje, że w 2021 roku z portfeli zostało skradzione 3,3 miliarda dolarów, natomiast w 2022 roku suma ta wzrosła do 3,8 miliarda dolarów. Znacząca część tych kradzieży była przypisana hakerom wspieranym przez północnokoreański rząd, znani jako Grupa Lazarus, którzy w samym tylko 2022 roku ukradli około 1,7 miliarda dolarów​ (TechCrunch)​.

W 2023 roku, mimo że łączna wartość skradzionych środków spadła do około 1,1 miliarda dolarów, liczba incydentów związanych z kradzieżą kryptowalut pozostaje na wysokim poziomie. Warto zauważyć, że hakerzy coraz częściej korzystają z zaawansowanych technik, takich jak eksploatacja błędów w smart kontraktach, co dodatkowo komplikuje walkę z tym zjawiskiem​ (Chainalysis)​.

Choć obserwujemy pewne postępy w dziedzinie bezpieczeństwa kryptowalut, to jednak portfele gorące nadal są podatne na ataki, co stanowi poważne ryzyko dla użytkowników przechowujących w nich swoje środki. Dlatego ważne jest stosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa, takich jak zabezpieczenie konta za pomocą silnych haseł, autoryzacji wieloskładnikowej, oraz korzystanie z portfeli sprzętowych, które mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych środków.

Działam w krypto, co zrobić?

Pewnie jesli jesteście na rynku od dłuższego czasu lub dopiero zaczeliście swoją przygodę z kryptowalutami to na codzień używacie któryś z portfeli przeglądarkowych lub mobilnych tak jak i Ja sam, bo wcześniej nie było za bardzo dużego wyboru lub wiązało sie to z kosztami.

Portfele przeglądarkowe (wtyczki)

Może nie wiedzieliście o tym, ale jest możliwe zwiększenie bezpieczeństwa portfeli takich wtyczkowych portfeli jak Keplr, Metamask, Rabby, czy OKX, Bybit, Bitget wallet.

Jest możliwe poprzez ich integrację z portfelem sprzętowym, na przykład Ledger czy Keystone. Można je więc zabezpieczyć dodatkową ochroną, czyli portfelem sprzętowym, w którym wygenerujemy seed, a następnie połączymy się z wtyczką nasz klucz nie trafia do aplikacji, pozostaje w urządzeniu fizycznym, na którym to my sami potwierdzamy transakcje.

Portfele mobilne

Portfele na urządzeniu mobilnym niestety nie wszystkie są możliwe do zapezpieczenia za pomocą dodatkowego urządzenia czy korzystania razem z portfelem sprzętowym, jednak coraz więcej wprowadza taką opcję.

Najpopularniejszy jest Metamask czy obecie mocno podbijający rynek Rabby można je łaczyć z potfrelami sprzętowymi, co ułatwia korzystanie i samą szeroką funkcjonalność takiego portfela sprzętowego przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa naszego klucza sprzętowego.

Oba te portfele mają ograniczenia, ponieważ są to portfele EVM czyli posiadają znamy nam dobrze adres ETH (ERC20) zaczynający się od 0x i umożliwiający działanie na wielu sieciach jak ETH Mainnet, BSC Binance Smart Chain, Avax, Linea, zkSync i inne. Portfele te są dostępne jako wtyczka w przeglądarce, ale też w wersji mobilnej i one pozwalają nam na to by, używać je razem z portfelem sprzętowym, który mamy np przeznaczony do działania z różnymi dappsami (aplikacjami)

Inne portfele jak Keplr czy Leap wallet to zarówno wtyczki jak i aplikacje mobilne do sieci cosmos. Te portfele także pozwalają na to by komunikować się z portfelami sprzętowymi.

Coraz bardziej stają się też popularne multiwallety WEB 3 giełd – wtyczkowe jak i mobilne portfele wydane przez popularne giełdy z nimi także można łączyć portfele sprzętowe i nie ograniczać się tylko i wyłącznie w obrębie jednego ekosystemu czy sieci.

Jak to wszystko ogarnąc i zabezpieczyć?

Portfelami które możemy do tego wykorzystać są Ledger czy Keystone o których opowiem w dalszej części tego artykułu.

Używanie portfela sprzętowego jako dodatkowej warstwy zabezpieczeń pozwala na bezpieczniejsze przechowywanie kluczy prywatnych, chroniąc je przed atakami hakerskimi i innymi zagrożeniami cyfrowymi. To rozwiązanie zapewnia użytkownikom większy spokój o bezpieczeństwo swoich ich aktywów cyfrowych jak krypto waluty czy NFT.

Każda z tych opcji spełnia różne potrzeby i oferuje różny poziom bezpieczeństwa oraz dostępu do środków, co warto wziąć pod uwagę planując zarządzanie swoimi kryptowalutami.

Trzeba brac też pod uwagę, że portfele te nie obsługują wszystkich kryptowalut, które możemy mieć w naszym portfolio, starają sie jednak szybko zwiększać kompatybilność, a jeśli nie da się obsłuzyc w aplikacji portfela, to można to zrobić za pomocą wtyczki która umożliwa łączenie się portfelem sprzętowym.


Ja prywatnie do działań daily (jest ich sporo) używam wtyczek oraz portfeli mobilnych niektóre z nich mam pozabezpieczane właśnie portfelami sprzętowymi, jednak staram się to rozgraniczyć i nie działać na moim portfelu, który jest sejfem.

Dywersyfikacja tutaj też jest kluczem, nie trzyma się wszystkich pieniędzy w jednym banku, tak jak kryptowalut na 1 portfelu warto posiadać kilka portfeli i konfiguracji.

Sprawdzonymi oraz przydatnymi rozwiązaniami dla mnie są te 3 portfele, które wymieniłem.

Ja lubuje się w testowaniu różnych rozwiązań jestem też troche gadżeciarzem i na dzień dzisiejszy posiadam Ledger, Tangem, Keystone do testów kupiłem sobie jeszcze kilka innych, aby móc je zrecenzować.


Pamiętajcie, że korzystając podczas zakupy z linków afiliacyjnych, które są przypisane do poszczególnych portfeli często otrzymujecie zniżkę na zakup (zależy czy dany produkt w danym momencie jest nią objęty) Są to czasem linki, a czasem, który należy wpisać manualnie podczas finalizacji zamówienia.


Tangem: Innowacyjność i Wygoda
Tangem to portfel w formie karty, który umożliwia szybkie transakcje dzięki technologii NFC. Pozwala zamienić nasz smartfon w portfel sprzętowy -hybrydowy. Jest to doskonała opcja dla osób, które często dokonują transakcji i cenią sobie wygodę przenoszenia portfela w formie karty. Tangem dla mnie jest to portfel hybrydowy, jest wygodny bo mam go zawsze pod ręką, jest to aplikacja na telefon zabezpieczona kartą NFC gdzie są zapisane seedy. Używam go głównie do trzymania kryptowalut na dłużej, jednak zdarza mi się go łączyć z niektórymi stronami, gdzie mam stakingi na arbitrum, polygone itd – nie używam go do niczego więcej. Traktuje go też jako sejf.

Kod zniżkowy – HAJSOHOLICY
https://tangem.com/en/?promocode=hajsoholicy


Ledger: Zaawansowane Zabezpieczenia
Ledger wykorzystuje czipy Secure Element, które zapewniają dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Popularność tego rozwiązania wynika z połączenia solidnego bezpieczeństwa z łatwością obsługi poprzez aplikację Ledger Live. Mimo wysokiego poziomu zabezpieczeń, marka ta doświadczyła w przeszłości problemów z wyciekiem danych klientów.

Ledgera używam jako sejf, nie łącze go z żadnymi stronami, jest to dla mnie o tyle ważne, że jeśli potrzebuje zrobić jakieś ruchy na nim, to środki z niego przesyłam sobie na inny portfel lub giełdę. Można go łączyć z aplikacjami i portfelami wtyczkowymi jak i mobilnymi. Tutaj mamy tylko 1 portfel na 1 urządzenie, więc jeśli chcielibyśmy go używać na codzień i dbać o bezpieczeństwo warto przemyśleć czy by nie mieć ich kilka. Jeden jako sejf a drugi do działań z portfelami wtyczkowymi.

Link afiliacyjny – https://shop.ledger.com/?r=65c8


Keystone: Wysokie Bezpieczeństwo i Wielowalutowość
Keystone jest znany z solidności i wsparcia dla szerokiego zakresu kryptowalut. Portfel Keystone 3 Pro oferuje funkcję air-gapped, co znaczy, że nie ma bezpośredniego połączenia z internetem, co zwiększa bezpieczeństwo.

Keyston-em zabezpieczone niektóre adresy EVM, czyli metamask, Rabby czy OKX – a bardziej to z tych portfeli obsługuję keystone z uwagi na to, że jest mi tak wygodnie. Zarówno portfele EVM Metamask, Rabby wallet czy multi wallet jak OKX działają z nim sprawnie i szybko. Dodatkowym atutem keystone, jest to że można na 1 urządzeniu posiadać 3 portfele multiwallet, czyli wygenerować sobie lub zaimportować 3 frazy seed i przełączać między nimi.

Portfel keystone, także można traktować jako sejf, należy jednak pamiętać którym seedem się łączymy.

Niedawno firma Keystone wydała oprogramowanie na urządzenie single bitcoin wallet – więc tutaj mamy opcje zrobienia z keystone portfela tylko i wyłącznie na BTC.

Kod zniżkowy – HAJSOHOLICY
Link afiliacyjny – https://bit.ly/keystone3pro


Trezor: Solidność i Uniwersalność
Trezor jest pionierem wśród portfeli sprzętowych i wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaufanych. Oferuje wsparcie dla wielu walut, co czyni go idealnym wyborem dla inwestorów zróżnicowanych portfeli kryptowalutowych. Jego interfejs jest intuicyjny, jednak wyższa cena może być przeszkodą dla początkujących użytkowników.

Link afiliacyjny – https://affil.trezor.io/SHVt


OneKey: Uniwersalność i Adaptacyjność
OneKey, znany z elastyczności, oferuje różne wersje sprzętowe oraz wsparcie dla wielu kryptowalut i aplikacji blockchainowych. Jego modularna konstrukcja pozwala na dostosowanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Link afiliacyjny – http://bit.ly/hsh_onekey


Ellipal: Izolacja i Bezpieczeństwo Ellipal wyróżnia się swoim podejściem do bezpieczeństwa, oferując całkowicie izolowane rozwiązanie, które eliminuje wszelkie fizyczne połączenia (np. USB, Wi-Fi) z zewnętrznymi urządzeniami, co minimalizuje ryzyko ataków.

Link afiliacyjny – http://bit.ly/hsh_ellipal


Inne portfele dostępne na rynku

BitBox: Minimalizm i Skuteczność
BitBox skupia się na podstawowych funkcjach, oferując wsparcie dla Bitcoin i Ethereum. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują obsługi szerokiego spektrum walut, ale cenią sobie wysoką jakość wykonania i skupienie na bezpieczeństwie.

Link afiliacyjny – https://bitbox.shop/?ref=ptprvlqd


KeepKey: Prosta Obsługa
KeepKey wyróżnia się swoim prostym i przejrzystym interfejsem, co sprawia, że jest przyjazny dla początkujących. Portfel ten jest zintegrowany z platformą ShapeShift, co umożliwia łatwą wymianę kryptowalut. Jego ograniczenie to mniejsza liczba wspieranych walut w porównaniu do konkurencji.

Link – https://www.keepkey.com/


Coldcard: Specjalista od Bitcoin
Coldcard to portfel dedykowany dla Bitcoin, który oferuje zaawansowane opcje zabezpieczeń, takie jak generowanie kluczy bezpośrednio na urządzeniu. Jest to wybór dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Link – https://coldcard.com/


Zgarnij BONUS 50€ od LUNONext Block Expo


Ostatnie wpisy


Masz pytania?
Zapraszamy


Znajdź nas w Social media


Subskrybuj kanał Youtube


Dołącz na nasz Telegram

Dołącz do naszego Discorda

kliknij baner


Nota Prawna

Treść materiałów na kanale YouTube:  Marek Porwoł oraz artykułów, wszelkich tekstówprezentacjinagrań audio i video w domenie i subdomenachmarekporwol.pl mają wyłącznie charakter informacyjnoedukacyjnyNie stanowią „rekomendacji” i treści NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).r

Treści te mają charakter informacyjno- edukacyjny i są wyrazem moich osobistych poglądów. Niemniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Nie stanowią one jednak porad inwestycyjnych.

Żadna z instrukcji i filmów przedstawionych NIE daje GWARANCJI zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Także ja nie gwarantuje Ci ani zysku, ani odzyskania wkładu.

Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy biznes online lub kryptowaluty NIE dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci NIE dam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *