marek.ebiznes@gmail.com

Coinomi – Poprawna konfiguracja i backup portfela

Zarabianie w Internecie

Coinomi – Poprawna konfiguracja i backup portfela

W tym artykule opisze poprawną konfigurację portfela Coinomi, a także podam kilka niezbędnych wskazówek.

Historia portfela Coinomi:

Portfel Coinomi został stworzony w 2014 roku przez George’a Kimionisa i Andrew Desantis. Początkowo był to portfel dla systemu Android, ale w późniejszych latach pojawiły się wersje dla innych platform, w tym iOS i desktopów.

Od swojego debiutu Coinomi zdobył popularność dzięki swojemu podejściu do prywatności i bezpieczeństwa. Portfel był jednym z pierwszych, który wprowadził obsługę hierarchii deterministycznych, co pozwoliło użytkownikom na łatwe tworzenie kopii zapasowych i przywracanie portfela.

Coinomi stał się również znany z obsługi wielu różnych kryptowalut i tokenów, co przyciągnęło wielu użytkowników z różnych społeczności kryptowalutowych.

Jako jeden z pionierów w dziedzinie przechowywania kryptowalut, Coinomi nadal rozwija swoje funkcje i usługi, aby sprostać rosnącym potrzebom użytkowników kryptowalut na całym świecie.

Posiada on natywne adresy kryptowalut co pozwala nam na szybsze potwierdzanie transakcji i ponosimy niższe opłaty. Ma takie funkcje, gdzie możemy się dynamiczne przełączać między trybami Bech32, P2SH i starszymi.

Funkcje

Coinomi jest jednym z bardzo popularnych i chętnie używanych portfeli multiwalutowych.

Coinomi to pularna aplikacja do przechowywania kryptowalut, która oferuje szeroki zakres funkcji i obsługiwanych kryptowalut.

 1. Wszechstronność: Coinomi to wielowalutowy portfel, który obsługuje wiele różnych kryptowalut. Użytkownicy mogą przechowywać i zarządzać wieloma rodzajami kryptowalut w jednej aplikacji.
 2. Bezpieczeństwo: Portfel Coinomi jest zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie. Zapewnia prywatne klucze na urządzeniu, co oznacza, że ​​użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi środkami. Istnieje również opcja dodatkowej frazy przywracania dla dodatkowej warstwy zabezpieczeń.
 3. Łatwość użycia: Aplikacja jest przejrzysta i intuicyjna, co sprawia, że jest łatwa w użyciu nawet dla początkujących użytkowników kryptowalut.
 4. Obsługa tokenów: Oprócz głównych kryptowalut, Coinomi obsługuje również wiele tokenów opartych na blockchain Ethereum i innych platformach.
 5. Integracja z giełdami: Użytkownicy mogą sprawdzać ceny kryptowalut i handlować nimi bezpośrednio z aplikacji za pomocą zintegrowanych giełd.
 6. Historia transakcji: Portfel Coinomi oferuje historię transakcji, która pozwala użytkownikom śledzić i monitorować swoje transakcje kryptowalutowe.

Dużą zaletą tego portfela, ale też jednocześnie jego wadą, którą sami możecie zauważyć. Jest to, że można na nim przechowywać więcej niż tylko jedną kryptowalutę. Jest to jego zaletą dlatego, bo to bardzo wygodne, Wadą dlatego jeśli utracimy dostęp albo ktoś przejmuje nasze klucze prywatne, utracimy wtedy dostęp do wszystkich środków tam zgromadzonych.

Obsługuje on nie tylko te najbardziej popularne kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Doge, Ripple, Zcash, Monero.

Ma też możliwość dodawania tych mniej popularnych Coinów, jak i tokenów opartych o sieć Etherum, Nem, Tron.

Jesteśmy w stanie na nim trzymać np. USDT oparte o sieć ETH, jak i starą jego wersję opartą o sieć Omni.

Sam portfel jest bardzo prosty i łatwy w obsłudze, moim zdaniem jest to fajny i sprawny portfel, którego możemy sobie w bardzo łatwy sposób zainstalować na smatrfona z Android, jak i iOS. 

Tutaj znajdziesz które waluty on wspiera.

Tutaj Strona główna – do pobrania portfela na swoje urządzenie.

Smartfon – komórka

Desktop – komputer

Portfel coinomi posiada też wersję desktop, jednak NIE POLECAM tego wyboru ze względu na bezpieczeństwo, lepiej jest używać portfela na smartfonie, komputer, a zwłaszcza windows jest dużo bardziej narażony na ataki hakerskie, phisingowe, keyloggery i malware.

Można też szukać aplikacji bezpośrednio w sklepie GooglePlay i AppleStore.

Jak poprawnie zainstalować i skonfigurować taki portfel na swoje urządzenie, opiszę to dla was w kilku krokach w formie podpunktów, jak i screenshotów z aplikacji.

Pobieramy aplikacje na urządzenie

Tworzymy swój własny portfel Coinomi

Zapisujemy słowa najlepiej drukowanymi literami!  – Bardzo ważne jest, abyś je zapisał w bezpiecznym miejscu, a najlepiej 2 lokalizacjach i aby to było czytelne dla ciebie samego! 

❌Nie robimy żadnych screenów itd. Kopia portfela NIE powinna być przechowywana na urządzeniu! 

Sprawdzamy zgodność słów (pisownie oraz kolejność) 

❌Nie należy omijać tej opcji, dla własnego bezpieczeństwa! 

Podajemy hasło/Pin do aplikacji, które będzie działać tylko na danym urządzeniu – nie jest one na stałe przypisane do danego portfela. 

❌ Rekomenduje ustawienie tego hasła, będzie ono zapobiegać przed osobami 3, które mogą mieć dostęp do twojego telefonu (dzieci itd. Nie narobią szkód podczas zabawy) 

Wybieramy Coiny i Tokeny.

Wszystkie, które chcemy posiadać w portfelu i aby nam portfel utworzył ich adresy

❌ Pamiętajcie, że później możecie dodać, ale i usunąć takie portfele bez wpływu na posiadane ilości kryptowalut. 

Akceptujemy Terms of Service

🤩 Cieszymy się poprawnie skonfigurowanym portfelem Coinomi 

Samo przywracanie z kopii zapasowej wygląda identycznie, jedynie używamy opcji przywracania RESTORE/RECOVERY. Bedziemy mogli odczytać słowa SEED od 18-24 zależy od kiedy mamy portfel

Portfel ten też obsługuje przywracanie zakodowanych kopii zapasowych przy pomocy kodowania BIP39

Trochę ważnych i istotnych informacji znajdziesz tutaj niżej 👇

Jeśli posiadaliście kilka różnych adresów BTC na jednym portfelu Coinomi. Były opisane: portfel 1 a następny portfel 2, 3, 4 itd. Lub jeśli posiadaliście kilka innych kryptowalut w portfelu Coinomi. Śmiało można je usunąć w aplikacji.

Można te portfele w każdej chwili dodać ponownie – działa to tak samo jak na Ledgerze nano S lub X, nie utracimy swoich adresów, które są przypisane do REVOVERY PHRASE, czyli słów, którymi odzyskujemy portfel! 

Podczas odtwarzania na nowych urządzeniu swojego portfela Coinomi należy pamiętać, że Coinomi pamięta wszystkie nasze adresy, ale nie przywróci nam wszystkich tych adresów automatycznie i trzeba je dodawać manualnie. Każdy adres z osobna 🙂  Dlatego dobrym pomysłem jest zapisanie sobie jakie kryptowaluty przechowujemy na naszym portfelu, aby później przypadkiem o nich nie zapomnieć!

Jeśli po zalogowaniu się na portfel widzisz obok walut czerwone kropki, może to oznaczać, że są prowadzone aktualizacje i portfel jest w „maintrance” zazwyczaj do 24 lub 48 godzin wszystko wraca do normy.

Odtwarzanie z kopii zapasowej

Odtwarzanie portfela Coinomi na innych portfelach i aplikacjach jest mozliwe, zależy jaki seed posiadasz. Portfel coinimi generował słowa w ilości 18 lub 24, Jeśli posiadasz 24 słowa nie powinno być problemu, by odtworzyć portfel w innej aplikacji, może jednak nie obsługiwać wszystkich adresów, które posiadałeś na coinomi i będzie trzeba użyć narzędzia, aby wyjąć privatkey, jeśli posiadasz 18 seed to będzie to niezbędne by odtwarzać poszczególne adresy z wykorzystaniem tego narzędzia – dlatego warto zapoznać się z tym artykułem

https://coinomi.freshdesk.com/support/solutions/articles/29000009717-what-is-the-recovery-tool-and-how-do-i-export-my-private-keys-

NIGDY NIE UŻYWAJ KOPIUJ/WKLEJ NA STRONIE ONLINE, ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO NALEŻY ROBIĆ TO OFFLINE

Ostrzeżenie: Nigdy nie udostępniaj swojej frazy przywracania ani prywatnych kluczy nikomu. Każdy, kto ma dostęp do tych informacji, może kraść Twoje środki bez Twojej zgody. Obsługa czystych prywatnych kluczy na urządzeniu online jest niebezpieczna, chyba że jesteś niezwykle ostrożny, i nie jest to operacja, którą powinieneś wykonywać z częstotliwością.

Możesz wydobyć swoje klucze za pomocą narzędzia do przywracania Iana Colemana. Działa ono lokalnie w twojej przeglądarce i jest w pełni open source. Nie wysyła się żadnych wrażliwych informacji przez internet. Jeśli chcesz być dodatkowo bezpieczny, zdecydowanie zaleca się zapisanie pliku HTML i uruchomienie go na odizolowanym urządzeniu offline.

Otwórz https://iancoleman.io/bip39/. Zdecydowanie zaleca się zapisanie pliku HTML i uruchomienie go na urządzeniu offline.

Dla Aion, Algorand (ALGO), Decred (DCR), NEM (XEM), Smartcash (SMART), Tron (TRX), Monero (XMR) oraz kryptowalut opartych na Ethereum, przeczytaj „notatki dotyczące konkretnej kryptowaluty” poniżej, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Wprowadź swoją frazę przywracania do pola „BIP39 mnemonic”.

Jeśli użyłeś dodatkowej frazy BIP39, powinieneś wprowadzić ją w polu „BIP39 Passphrase”. W przeciwnym razie zostaw je puste. To nie jest hasło do wypłat z aplikacji.

Wybierz kryptowalutę, którą chcesz wyświetlić/eksportować z listy rozwijanej „Coin”.

Przewiń w dół do sekcji „Derived Addresses” (Adresy pochodne). Znajdź swój adres i skopiuj prywatny klucz, który mu odpowiada. Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, będziesz musiał przewinąć całą drogę w prawo, aby zobaczyć odpowiadający mu prywatny klucz.

Ważne uwagi:

Nie jest konieczne przechowywanie indywidualnych kluczy jako kopii zapasowej, fraza przywracania jest wszystkim, czego potrzebujesz.

Bądź ostrożny, gdzie używasz kluczy i jak przenosisz je ze strony do oprogramowania docelowego. Złośliwe oprogramowanie w Twoim systemie może wykryć klucze i kraść Twoje środki.

Lista adresów jest generowana w tym samym porządku co aplikacja Coinomi. Nie musisz przeglądać tysięcy adresów (chyba że używałeś tysięcy adresów w aplikacji). Na przykład trzeci adres używany w aplikacji będzie trzecim adresem na tej liście.

Jeśli wysłałeś monety z tego portfela, możesz mieć „resztę” na adresach reszty. W sekcji „Ścieżka pochodzenia” ustaw wartość „Zewnętrzne/Wewnętrzne” od 0 do 1, aby wyświetlić adresy reszty.

Jeśli Twój portfel jest zaktualizowany za pomocą segwitu, w sekcji „Ścieżka pochodzenia” na stronie wybierz „BIP84” i „BIP49”, aby wyświetlić odpowiednio adresy „Domyślne” i „Zgodność”.

Coinomi pozwala na stworzenie więcej niż jednego portfela dla każdej kryptowaluty. Jeśli próbujesz znaleźć adres dla drugiego portfela, który stworzyłeś, przytrzymaj go w Coinomi i wybierz „…” / Szczegóły konta. Zwróć uwagę na ścieżkę pochodzenia. Wartości liczbowe dla „celu”, „kryptowaluty” i „konta” na stronie muszą pasować do wartości liczbowych ścieżki pochodzenia w aplikacji.

Notatki dotyczące konkretnej kryptowaluty:

Dla kryptowalut opartych na Ethereum (ETH, ETC, EXP, CLO, MUSIC, MIX, POA) wybierz opcję „BIP32” w sekcji „Ścieżka pochodzenia” i wybierz „Coinomi” jako klienta.

Dla Aion, Algorand (ALGO), Decred (DCR), NEM (XEM), Smartcash (SMART), Tron (TRX) użyj naszego narzędzia dostępnego tutaj: https://coinomi.github.io/tools/bip39/.

Dla Monero (XMR) użyj naszego narzędzia dostępnego tutaj: https://coinomi.github.io/tools/bip39/. Wybierając Monero jako kryptowalutę, zobaczysz nowe pole tekstowe na narzędziu oznaczone jako „XMR Seed Words”. To jest fraza przywracania z 25 słowami, która może być używana w oficjalnym portfelu XMR. Jeśli masz kilka portfeli Monero w Coinomi, zmień wartość „Konto” na ścieżce pochodzenia dla każdego z tych innych portfeli, aby zaktualizować XMR Seed Words. – Możesz także znaleźć to łatwiejsze, śledząc ten przewodnik: https://coinomi.freshdesk.com/en/support/solutions/articles/29000039549

Odzyskiwanie monet wysłanych do Coinomi na niewłaściwą sieć blockchain:

Jeśli korzystasz z narzędzia specjalnie do odzyskiwania monet wysłanych na Coinomi na niewłaściwą sieć blockchain, zobacz poniższą listę przewodników dotyczących najczęstszych błędów sieciowych:

 1. Matic/Polygon na ETH
 2. TRC20 na TRON (obecnie Coinomi nie obsługuje TRC20)
 3. BEP20 wysłany na ETH

Konsolidacja swoich monet:

Z pewnością łatwiej jest używać prywatnych kluczy, jeśli wszystkie monety znajdują się na jednym adresie. Oznacza to, że potrzebny jest tylko jeden prywatny klucz do kontrolowania wszystkich monet. Ogranicza to Twoją prywatność wobec analizy blockchain, ale ułatwia zgłoszenie roszczeń przed migawką, na przykład. Aby skonsolidować swoje monety na jednym adresie, wykonaj następujące kroki:

 1. Otwórz portfel monet, które chcesz skonsolidować.
 2. Przejdź na stronę „Odbierz” i skopiuj swój własny adres.
 3. Przejdź na stronę „Wysyłka” i wklej adres skopiowany w poprzednim kroku.
 4. Wybierz przycisk „Wyślij wszystkie środki” i prześlij.

Jeśli interesują was inne portfele przeczytacie więcej na ich temat tutaj na blogu.

 

27 komentarzy

 1. Leszek pisze:

  Witam

  Jestem początkujący i mam pytanie odnośnie tego portfela. Może byłby ktoś w stanie odpowiedzieć? Zainstalowałem ten portfel na telefonie, dwa razy wpłacałem bitcoiny przez bitomat i za każdym razem bitcoiny pojawiały się po jakimś czasie na portfelu, ale ostatnio po wpłacie przez bitomat nie pojawiły się w portfelu. W obsłudze klienta powiedziano mi, że transakcja doszła do skutku, wszystko zapisane i pieniądze są na moim adresie. Tylko, że wchodzę w portfel i nie ma pieniędzy. Osoba z którą rozmawiałem napomniała coś o zsynchronizowaniu, ale nie wiem jeszcze jak to się robi (dopiero zaczynam). Czy te pieniądze przepadły? Zostałem okradziony, czy coś źle zrobiłem? Czy da się odzyskać?
  Byłbym wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Leszek

 2. Tomasz pisze:

  Witam. JA zwracam się również z mega prośbą w rozwiązaniu problemu z odzyskaniem portfela w coinomi. Jako laik trochę zacząłem kopać i udało mi się z sukcesem wykopać kilka ETH. Jak się okazało że słabo stoją trochę przestałem się tym interesować. Jakieś 1,5 roku temu zmieniłem telefon i teraz dowiedziawszy nie po ile są ETH chciałam się do niego dostać, ale niestety nie mam słów kluczy. Czy jest jakaś inna opcja żeby odzyskać dostęp?

  • Marek pisze:

   Witam, jeśli nie posiadasz kluczy to raczej nie zrobimy nic. Napisz do mnie na FB może coś jescze wymyślimy.

 3. Kamil pisze:

  witam a da sie cos zrobic jezeli mam fraze odzyskiwania ale przy tworzeniu portfela najprawdopodobniej ustawilem haslo bip39 i go nie zapisalem

 4. iugiug pisze:

  gdzie na portfelu coinomi na windowsa jest konsola, zeby uzyskac private key?

 5. Marek K pisze:

  A ja mam takie pytanie. Mam na portfelu kilka różnych crypto (w sumie około 70$) i nie mam zielonego pojęcia jak z tego wypłacić. Czy ktoś pomoże?

 6. Darek pisze:

  Witam
  Dopiero zaczynam przygodę z krypto z portfelem COINOMI.
  W bitomacie dokonałem zakupu BTC i podałem adres z zakładki RECEIVE opcja DEFAULT. Niestety w zakładce BALANCE saldo wynosi 0 zł oraz 0,00BTC
  Operator bitomatów oznajmił mi telefonicznie , że operacja przebiegła pomyślnie.
  Faktycznie na stronie BALANCE jest kolorem szarym adnotacja operacji (adres, stan BTC oraz stan PLN) ale jest to nie do ruszenia.
  Ani wysłać ani wypłacić .
  Czy można coś zaradzić ? Czy można jakoś wyjaśnić to ,by na przyszłość nie roić tego błędu ?
  Czy do wpłat trzeba podawać konto z zakładki COMPATIBITI ?
  Proszą o pomoc

 7. Freezy pisze:

  Witaj,
  Coinomi pokazał mi adres do odbioru Matic. Niewiele, bo niewiele, ale poszło. I oczywiście zginęło 😛

  Napisałeś:
  Jeśli korzystasz z narzędzia specjalnie do odzyskiwania monet wysłanych na Coinomi na niewłaściwą sieć blockchain, zobacz poniższą listę przewodników dotyczących najczęstszych błędów sieciowych:

  1.Matic/Polygon na ETH

  Ali nie ma żadnego linka zatem mam prośbę o podpowiedź jak wysłać te kilka Maticów z Coinomi z powrotem na giełdę gdzie zostały zakupione?

  • Marek pisze:

   Uzupełniłem wpis o nowości, daj znać czy rozwiązałeś ten problem

   • Freezy pisze:

    Niestety nie. Na liście coin nie widnieje MATIC

    • Marek pisze:

     Odzyskaj ETH to jest to samo, ten sam adres. Pozniej wystarczy np do trust wallet podac privat key i odzysakac na sieci polygone

    • Freezy pisze:

     Zrobiłem 🙂

     Trzeba uzupełnić opis delikatnie, gdyby ktoś kiedyś miał podobny problem co ja. Mianowicie po wpisaniu BIP39 Mnemonic należy w sekcji Derivation Path wybrać BIP32 i poniżej w polu client wybrać Coinomi, Ledger. Wtedy dopiero w sekcji Derived Addresses na pierwszej pozycji pojawi się szukany przez nas adres. Reszta już pójdzie. Mi się udało odzyskać te całe 12 zł w Matic-u. 😀 😀 😀
     Także dziękuję Marku za pomoc. Bez Ciebie by się nie udało. Pozdrawiam

 8. Tomtom pisze:

  Mam problem z wypłaceniem środków z coinomi na giełdę, proszę o pomoc

 9. Heimdall pisze:

  Witam,
  Marku czy jest Ci znany powód dla którego przy każdym przelewie BTC z giełdy na Coinomi, w Receive pojawia się zawsze nowy adres? Korzystam z default, nic nie dotykam innego.

  • Marek pisze:

   Portfele tego typu w taki sposób działają, ale możesz wysyłać środki ciągle na ten sam adres i one będą na portfelu dostępne. W opcjach jest możliwość podglądu użytych adresów.

 10. Itsme pisze:

  Czy jest szansa odzyskać hasło do portfela coinomi lub do samych transakcji by przelać środki na inny portfel? Jestem zalogowana na portfelu od dłuższego czasu i racovery phrase nie działa, podejrzewam że jakieś słowo mogło zostać błędnie zapisane, a hasła do transakcji nie pamiętam

  • Marek pisze:

   Jedyna szansa to wpisanie dobrego hasła (przypomnienie go sobie) by zobaczyć fraze odzyskiwania, albo wpisać poprawnie tę fraze którą masz na 2 urządzeniu

 11. Jar pisze:

  Witam
  Mam dwa problemy, proszę o wyjaśnienie.
  Po pierwsze puściłem trochę ETH na coinomi na sieci arbitrum, później zobaczyłem, że nie można tak, bo nie obsługuje tej sieci coinomi i transakcja ta jest na sieci arbitrum od dwóch miesięcy. Jak puściłem kilka dolarów ETH na sieci Etherium to po pewnym czasie środki te dotarły. Trochę pisałem z wirtualnym, ale w końcu kazał mi skorzystać jedynie z możliwości cofnięcia transakcji chyba z kluczem prywatnym na giełdę. Generalnie nie wiem co w końcu robić i jak.
  Po drugie były to moje totalnie moje początki i mam dwa wallety na coinomi i trochę eth i btc, jednak cały czas wyskakuje mi złe hasło, musiałem coś żle zapisać przy hasle. To co czytałem to bez hasła nie ma możliwości tego wysłania. Czy można coś z tym zrobić? Prawdopodobnie będe te znikome ilości crypto tylko oglądał.

  • Marek pisze:

   Jeśli chodzi o COINOMI jest to fajny portfel, jednak ma pewne mankamenty jak właśnie brak poprawnej obsługi sieći ora czasem się laguje. To co mozesz zrobić użyć opcji „resynchronize” by zobaczyć te środki które obsługuje na poszczególnych adresach. Jeśli to jednak nie pomoże bedzie trzeba zdekodowac seed, odzyskać klucz prywatny do pojedyńczych adresów i odtworzyć je w innym miejscu. Skontaktuj się ze mną na telegramie, postaram się pomóc. Kontakt @marek505

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *