marek.ebiznes@gmail.com

Test Kart i Rachunków Walutowych 2020

Zarabianie w Internecie

Test Kart i Rachunków Walutowych 2020

Test kart walutowych i prepaid na Cyprze Luty/Marzec 2020

Postanowiłem podzielić się z wami testem kart, który wykonałem w lutym i marcu 2020 na Cyprze. To działa wszędzie tak samo Czechy, Niemcy, Holandia itd.

Z czasem na moim blogu pojawi się więcej testów jak i pomysłów nie tylko z Europy, ale też z Azji.

Jeśli chodzi o płacenie za cokolwiek, ja zazwyczaj płacę kartą, z uwagi na wygodę tego rozwiązania. Jednak też podczas płatności należy uważać!

Na Cyprze jednak są jeszcze takie miejsca, gdzie kartą nie zapłacimy. Do podjęcia gotówki wykorzystałem kilka najpopularniejszych i ogólnodostępnych bankomatów, omijając przy tym zółto-niebieskie bankomaty EURONET, które zazwyczaj pobierają prowizję za każdą wypłatę. (około 4€ za każde podjęcie pieniędzy). Oferują też bardzo złe i niekorzystne przeliczniki walut!

Z doświadczenia już wiem, że bardzo ważne jest za granicą, aby mieć przy sobie zarówno gotówkę jak i karty płatnicze i tego się trzymajmy.

Jakie to bankomaty używać dowiecie się w dalszej części tego artykułu, a jest ich naprawdę spory wybór. Teraz trochę o bezpieczeństwie i jak nie dać się skroić w sklepie podczas płacenia, czy bankomacie podczas wypłaty gotówki.

Uwaga na Triki Bankomatów EURONET i Terminali płatniczych

 • Kroją z nas prowizje jeśli jesteśmy turystą i używamy obcej karty
 • Pokazują tylko duże kwoty do wypłaty
 • Chcą przeliczać naszą walutę bardzo zaniżonym i niekorzystnym kursem

PAMIĘTAJCIE: Bez względu na to, czy używacie zwykłych kart do rachunku bieżącego, prepaid, czy też wielowalutowych kart spiętych z rachunkiem, starajcie się używać lokalnych bankomatów, które zwyczaj znajdują się w takich miejscach jak galerie handlowe lub bezpośrednio przy bankach. OMIJAJCIE BANKOMATY EURONET.

Jeśli będziecie się trzymać tej zasady, to w tych bankomatach nie zapłacicie żadnej prowizji naliczonej przez operatora bankomatu i nikt was nie skroi na nieuczciwie przeliczonym kursie. Czymś innym jest opłata za przewalutowanie, którą czasami nalicza nasz bank, a krojenie turystów przez bankomaty.

3 Proste zasady płacenia kartą za granicą

Kilka wskazówek jak płacić oraz jak posługiwać się kartami za granicą:

 • Płać kartą zawsze w walucie lokalnej:
  Jeśli podczas zakupów terminal płatności zapyta, jaka walutą płacisz, wybieraj zawsze lokalną walutę kraju, w jakim się obecnie znajdujesz. Np. płacąc w Polsce moją duńską kartą, zawsze wybieram złotówki PLN, czy to w restauracjach gdy kelner zapyta o walutę, czy też w sklepie przy kasie. W Niemczech wybieram €, w Norwegii koronę norweską NOK, a w Anglii funta- GBP. Pomogło mi to zaoszczędzić na opłatach, które są naliczane przez operatorów terminalu.
 • Nie przewalutowuj w bankomacie
  Jeśli podczas wypłaty z bankomatu pojawia się informacja o przewalutowaniu, nie korzystaj z niej! Zawsze odrzucaj daj DECLINE. Zawsze wybieraj, aby nie przewalutowywać, niech to zrobi nasz bank. Zazwyczaj bankomat policzy nas drożej, niż zrobi to nasz bank, w którym mamy rachunek.
 • Używaj waluty lokalnej – zwłaszcza w weekendy
  Jeśli posiadasz rachunek walutowy połączony z kartą wielowalutowa, pamiętaj, aby zadbać o to by na nim była waluta lokalna, której masz zamiar używać. W weekend banki mają to do siebie, że zamrażają kurs na jakimś poziomie, zazwyczaj jest drożej niż dnia powszedniego. Tutaj warto to zastosować, używając Revolut lub kartę wielowalutową Alior, o której niżej.

Czy i dlaczego warto używać kart wielowalutowych i Prepaid?

Moim zdaniem owszem, jak najbardziej warto z tych możliwości korzystać, a nawet powinniśmy dla naszej wygody i oszczędności. Dzięki nim można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, co ja już zrobiłem.

Samo korzystanie z kart nie różni się niczym innym jak zywanie zwykłej karty rachunku bieżącego, a wmawianie sobie, że to problematyczne nie ma uzasadnienia w rzeczywistości. Mam ja, mają znajomi i chwalimy sobie to rozwiązanie. Nie raz korzystaliśmy z szybkich i natychmiastowych przelewów między sobą.

Używanie karty prepaid na wakacjach:

Ogromnym plusem jest tutaj np. stworzenie sobie budżetu na daną podróż, wymuszenie na sobie tej czynności, co zmotywuje nas do kontrolowania wydatków.

Mnie nie raz zdarzyło się pojechać gdzieś i płacić tylko kartą, a po powrocie i zalogowaniu się na rachunek bankowy wielkie zdziwienie i biała gorączka, gdy widzisz na rachunku kilka tys. złotych mniej i sam nie wiesz dlaczego. A jak znajomi pytają cię ile coś kosztowało ty odpowiadasz nie wiem, bo płacę kartą 😛
Karty są super wygodne, ale nie idzie to w parze z kontrolowaniem naszych finansów.

Po co mi rachunek wielowalutowy w banku?

Ja sam używam rachunków wielowalutowych i kart już od lat, natknąłem się na nie gdy szukałem rozwiązania jak przesyłać szybko i bez opłat pieniądze z zagranicy do Polski, do tego doszły podróże po krajach Europy i Azji. Dzięki temu zaoszczędziłem wiele czasu i pieniędzy.

Każdy przelew z zagranicy kosztował mnie prowizję plus przewalutowanie w banku odbiorcy. Po kilku takich przelewach zdecydowałem się na założenie konta w kantorze. Opcji jest wiele, najpierw miałem Cinkciarza, ale nie chciałem wysyłać większych kwot i denerwowało mnie to, że to dalej jest pośrednik, gdzie ja jednak chciałem mieć bank. Wtedy jeszcze myślałem, że powiedzenie „pewne jak w banku” ma znaczenie 😉

Gwarancje środków zgromadzonych na rachunkach

Alior Bank jest polską spółką i podlega Komisji Nadzoru Finansowego. Depozyty gromadzone przez Klientów w Alior Banku, czyli również w Kantorze Walutowym, są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zgodnie z ustawą, w 100% zwracane są środki do wysokości 100 000 EUR.

Mam rachunek bankowy w ALIOR KANTOR WALUTOWY.

(zakładając rachunek możesz podać mój kod promocyjny,
za wsparcie dziękuję)

79LT6723UX22

Co na nim robie i jak go wykorzystuję?
Można go wykorzystać do wielu zadań:

 • Natychmiastowe przelewy międzynarodowe – ja np. od lat płacę ADAC
 • Inwestowanie w waluty – Lubie mieć kilka różnych walut, gdzie można zarobić na ich kursie.
 • Trzymanie innych walut – śmiało można trzymać, różną walutę i w dogodnym momencie wymienić na inną, ja tak robie z koroną duńską DKK.
 • Wypłaty od brokera forex – korzystam z możliwości wypłat zysku od brokera, przynajmniej mam przejrzystą historię i łatwo się doliczyć, co gdzie i za co.
 • Nie miałem też obaw wysyłania kwot rzędu 100 000 + PLN na niego z uwagi, że to bank, a nie jakiś pośrednik.
 • Nigdy nie miałem problemów z przelewami na giełdę kryptowalut jak i przyjmowania z niej przelewów na rachunek czy kartę.

Dodatkowym plusem jest to, że jeśli mieszkasz za granicą, możesz zmienić tam sobie adres na swój zagraniczny i tym sposobem mieć potwierdzenie adresu na wyciągu bankowym.

Podoba mi się też opcja, że możesz założyć tam bezpłatny rachunek wielowalutowy z kartą, która obsłuży tam rachunki w euro, dolarze, czy funcie.


Obecnie bank ma Promocję na polecenia i jeśli skorzystasz i spełnisz warunki to wspomożesz mnie i działanie mojego bloga, za co z góry dziękuję!

Premia przysługuje Ci w przypadku łącznego spełnienia przez znajomego poniższych warunków:

1. Umowa o Kantor Walutowy zostanie zawarta w ciągu 30 dni od wysłania Wniosku Internetowego.
2. W ciągu 6 miesięcy od daty zawarcia umowy o Kantor Walutowy Odbiorca Rekomendacji dokona Transakcji Wymiany o łącznej równowartości nie mniejszej niż 500 PLN (dla Transakcji Wymiany, w których PLN nie jest walutą kupowaną ani sprzedawaną, Kwota Transakcji jest przeliczana na PLN po kursie średnim podanym w Tabeli kursów średnich walut obcych opublikowanej przez NBP w Dniu Zawarcia Transakcji).

Premia nie przysługuje w przypadku polecenia usługi Kantor Walutowy osobie, która korzysta z usługi Kantor Walutowy.

Szczegóły w Regulaminie Programu Rekomendacyjnego Kantoru Walutowego, który jest dostępny na https://kantor.aliorbank.pl zakładka Dokumentacja.


Jakich kart prepaid używać?

Ja od kilku lat używam takich kart jak Revolut czy Monese, aby unikać płacenia prowizji za przewalutowanie.

Używam ich do szybkich i niedużych transakcji międzynarodowych, wypłacania gotówki za granicą i nie tylko.

Dodatkowo miłym zaskoczeniem jest to, że często firmy, które oferują rozwiązania prepaid, wynagrodzą nas bonusem nawet do 125 złotych jak w przypadku MONESE, jeśli będziemy aktywnie używać ich kart, a niejednokrotnie wystarczy tylko 1 transakcja lub kilka np. na kwotę 500 funtów.

Od niedawna używam też karty CURVE, która znowu łączy w sobie możliwość używania wszystkich kart w jednej aplikacji, więcej o niej przeczytasz tutaj

Plusy kart Prepaid

 • Przejrzysta aplikacja moblina
 • Natychmiastowe przelewy po numerze telefonu
 • Darmowe przelewy międzynarodowe
 • Kantor w aplikacji
 • Międzybankowe kursy wymiany walut
 • Niskie prowizje
 • Na karcie i jej rachunku masz dokładnie tyle ile potrzebujesz w danym momencie
 • Możliwość blokowania i odblokowywania funkcji karty w aplikacji np. zablokowanie jej jeśli nam zginie
 • Wyłączenie możliwości płatności paskiem magnetyczny
 • Wyłączenie możliwości płatności zbliżeniowych
 • Blokada wypłat z bankomatu
 • Blokada płatności w internecie 
 • Ustawienie miesięcznego limitu płatności
 • Karta ze zmiennym numerem do zakupów w sieci. 

Revolut posiada jeszcze dodatkowe usługi premium:

 • Ubezpieczenie w podróży
 • Lounge – miejsce odpoczynku na lotniskach
 • Ubezpieczenie telefonu od szkody
 • Automatyczne oszczędzanie
 • Możliwość zakupu kryptowalut – tylko jako dany kurs waluty, brak możliwości wypłacenia

Minusy kart prepaid

Mimo tego, że jest wiele plusów takich kart zdarzają się też małe trudności, nie są one jakoś bardzo uciążliwe, jednak warto wspomnieć też o nich.

 • Limity na kartach
  Karty Prepaid posiadają limity na miesięczne wypłacanie z bankomatów, nie są one sztywne, czyli takie, że nie wypłacimy już wcale, po prostu po przekroczeniu limitu naliczona zostanie nam opłata ~ 2% kwoty. Revolut na darmowym planie ma 800 zł limit miesięcznych wypłat z bankomatu, później nalicza wspominane 2%
 • Kurs walut na karcie a limity
  Dlatego, że kantory zarabiają na spread- różnicy ceny zakupu i sprzedaży danej waluty, a karty prepaid mają kursy międzybankowe to w nich są te kursy lepsze, wychodzi to jednak podobnie jeśli przekroczymy limity wypłat. Można tego uniknąć, płacąc kartą, a nie wypłacając z bankomatu.
 • Nie wszędzie zapłacimy kartą prepaid
  Czasem zdarza się tak, że karta nie da się zapłacić w automatach do płacenia za benzynę na stacji benzynowej, nie zdarzyło mi się to jeszcze w żadnym sklepie, gdzie przy płatności kartą jest kasjer. Zdarzyło mi się nie przyjęcie płatności kartą Revolut w samolocie Wizzair. Stewardessa nie chciała przyjąć ode mnie karty.
  Nie da się też np. kupić kryptowalut czy przyjąć przelewu z giełdy. Jednym z działających sposobów jest kantor LUNO
 • Niektóre bankomaty czasami nie akceptują karty Visa
  Nie bardzo wiem, co tutaj miało na to wpływ, ale przy próbie wypłacenia z bankomatu Hellenic Bank na Cyprze za pomocą zwykłej darmowej karty Revolut, która jest kartą VISA, nie można było tego zrobić, gdzie tydzień później już wszystko było normalnie. Wypłaciłem wtedy karta Revolut Metal – MasterCard. Bez obaw, nie zdarzyło mi się, aby przy kasie odrzuciło mi płatność kartą prepaid. (jednak zawsze warto mieć alternatywę)

Jeśli gdzieś nie da zapłacić się kartą VISA mam kartę CURVE MasterCard, gdzie płacę środkami karty Revolut za jej pomocą. Jeśli chcesz założyć sobie taką kartę i dodatkowo zarobić 25 złotych możes to zrobić tutaj

Z jakich bankomatów korzystać na Cyprze?

Bankomatów Euronet na Cyprze jest bardzo wiele, są też bardzo mocno wyeksponowane, dlatego też łatwo rzucają się w oczy i to znak, aby nie wybierać tam pieniędzy. Nie znaczy to, żeby całkowicie tego unikać, czasem nie mamy wyboru.
Zdjęcie takiego bankomatu niżej.

BANKOMAT EURONET – TYCH OMIJAMY!

Ja przetestowałem kilka bankomatów oraz kilka kart. Test wyszedł bardzo sprawnie i pozytywnie mnie zaskoczył.

Użyte karty prepaid, które warto mieć:
Revolut – najlepsza opcja
Monese – zgarniasz bonus do 125 zł
Curve – zgarniasz bonus 25 zł

Karta z limitem kredytowym TWISTO, gdzie zgarniasz bonus 30 zł
Karta krypto-fiat Wirex – o niej będzie dodatkowy wpis na blogu jako aktualizacja.

Bankomaty: Hellenic Bank, Bank Of Cyprus, JCC ATM.
Sklepy i restauracje: Lidl, Philippos Supermarket, Alphamega, Jumbo, Wagamama, Taco Bell i inne 😀

Karta Revolut + karta Curve

Podjęcie gotówki z bankomatu za pomocą karty Revolut, bez opłat.- 29 lutego ATM 6091
Wypłata kartą Curve z karty Revolut, bez opłat jeśli jako „basic currency” mamy walutę lokalną. (ATM 503)
Przed tą zmianą zabrało 0.21€ prowizji za przewalutowanie. (atm 6091 150.19DKK)

Karta Monese

Tak jak w opisie działania karty jak i tabel opłat:
Wypłata w bankomacie – 1 funt
Wymiana waluty na obcą 2% i minimum 2 funty – ja mam rachunek w Funtach dlatego podczas wypłat Euro naliczyli 3 Funty fee. Dlatego jeśli już ktoś decyduje się, wypłacić z bankomatu warto wypłacić większą kwotę. Samo płacenie kartą w sklepie stacjonarnym czy online nie nalicza dodatkowych opłat, a przelicznik na inną walutę jest bardzo korzystny. Kartę Monese możesz założyć tutaj i zgarnąć nawet 125 złotych.

Karta TWISTO

Płatność, jak widać na screenie niżej, kurs Euro do PLN jest bardzo dorby, więcej o tej karcie i jej możliwościach pojawi się na moim blogu już w krotce. Tymczasem możesz o niej przeczytać tutaj i zdobyć darmowe 30 złotych.

Jestem w trakcie testowania, także na pewno jeszcze coś tutaj dopiszę! Pozdrawiam.

 

Jedna odpowiedź

 1. Teresa pisze:

  Super sprawa.. dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *