marek.ebiznes@gmail.com

Helium Network HNT – jak działa i jak tu zarabiać?

Zarabianie w Internecie

Helium Network HNT – jak działa i jak tu zarabiać?

Piszę ten artykuł, aby rozjaśnić trochę temat, abyś nie dał się wciągnąć w barani pęd i wizje szybkiego zarobku.

Chcę wam pokazać, że nie wszystko złoto co się błyszczy na żółto …

Samo to, że kupimy minera za około 600-800 $ albo otrzymamy go za free to nie wszystko! Dodatkowe koszty potrafią wynieść 500 złotych i więcej! Gwarancja zysku jest żadna, a nawet znikoma, jeśli taki hub trafi w ręce osoby, która nie ma o nim pojęcia i będzie tylko szkodzić sieci, a nie ją rozwijać.

Dlaczego nikt nie mówił o hotspotach w roku 2020?

Wtedy, gdy zakup takiego hotspota i zbudowanie swojej sieci dawało zyski na poziomie kilku tysięcy $ miesięcznie? A no dlatego, że w świecie krypto jeśli coś daje zarobić dużo, to społeczność siedzi cicho i się za bardzo nie chwali…

Tak wiem… teraz trochę niektórych zaboli 😛 jednak ja nie polecam łączenia MLM i Kryptowalut, bo moje kilkuletnie doświadczenie jest takie, że na dłuższą metę to nie działa. Zarabia firma, zarabiają osoby sprzedające wizje, ale nie zarabia zwykły użytkownik.

Od pewnego czasu temat Helium stał się bardziej popularny u zwykłego Kowalskiego, a to dlatego, że podłapali go i zainteresowali się nim typowi „naganiacze” z wizją zgarniania prowizji za nagonienie ludzi poprzez budowanie sieci hubów, które podobno mają zostać rozesłane uczestnikom ZA DARMO!

No i poszło- rzucili się ludzie jak szczerbaci na suchary, bez podstawowej wiedzy w temacie słuchając tylko marketingowej paplaniny… A realia jak zwykle nie są już takie kolorowe! W zamian trzeba dzielić się urobkiem, ale to nie ty się będziesz dzielić tym urobkiem! Wydobyte HNT nie będzie wędrować na twój portfel jak w wypadku hotspotu, który kupisz prywatnie, lecz do firmy, która ewentualnie podzieli się urobkiem z Tobą.

Ja chętnie pomogę zbudować optymalną sieć z tych hotspotów, tak abym ja i moja ekipa oraz osoby które je dostaną (jeśli w ogóle, je dostaną) mogły z tego wyciągnąć jak najwięcej

Teraz już lecimy merytorycznie

Helium to stosunkowo nowy blockchain. To blockchain, który został zaprojektowany do tworzenia zdecentralizowanych i publicznych sieci bezprzewodowych. Helium network to nic innego, jak „internet rzeczy” – Internet Of Things (IoT), który, aby działać- opiera się na wzajemnych połączeniach między urządzeniami. „Internet rzeczy” składa się z fizycznych urządzeń zawierających czujniki i anteny w celu łączenia się ze sobą i wymiany informacji.

Wiele „inteligentnych” rzeczy to przykłady zastosowań dla urządzeń IoT. Inteligentne żarówki, zmywarki, pralki i bramy garażowe mogą zaoszczędzić czas i energię elektryczną, komunikując się ze sobą i zachowując się bardziej efektywnie.

W szpitalach coraz częściej pojawiają się urządzenia IoT z bardziej zaawansowanymi urządzeniami obsługującymi technologię bezprzewodową, takimi jak monitory ciśnienia krwi lub tętna, które mogą monitorować i zarządzać implantami, takimi jak rozruszniki serca. Nawet coś tak prostego, jak bezprzewodowy czujnik w każdym miejscu parkingowym garażu, który komunikuje się z wejściem, jeśli i gdzie są dostępne wolne miejsca, może znacznie poprawić wrażenia użytkownika w znalezieniu miejsca parkingowego.

Wszystkie te rodzaje inteligentnych urządzeń są niezwykle przydatne, a w miarę jak stają się coraz bardziej wydajne, będą dla nas jeszcze bardziej pomocne. Jednym z największych wyzwań dla tych urządzeń jest niezawodne łączenie ich ze sobą. Bluetooth i Wifi mają bardzo ograniczony zasięg i są już dość nasycone zapotrzebowaniem ze strony naszych komputerów i telefonów.

W tym miejscu wkracza Helium. Helium wykorzystuje specjalną technologię częstotliwości radiowych (RF), która została zaprojektowana w celu zapewnienia szerokiego zasięgu urządzeń IoT. Zespół Helium próbuje stworzyć szeroki zasięg bezprzewodowy dla tych urządzeń IoT, prosząc ludzi o instalowanie hotspotów w swoich domach.

W miarę instalowania większej liczby hotspotów sieć będzie się rozszerzać i stawać się niezawodna; w zamian za zapewnienie zasięgu sieci właściciele hotspotów są nagradzani w HNT, tak jak górnicy Ethereum otrzymują ETH. W tym poście chcę omówić, jak działa wydobycie HNT i dlaczego jest tak opłacalne dla wczesnych użytkowników w ostatnich miesiącach.

Jak działa Helium?

Helium wykorzystuje nowy algorytm roboczy o nazwie Proof of Coverage (PoC) i nagradza górników w HNT, czyli tokenie helium.

Działa to podobnie jak wydobywanie Etherum, z tym że górnicy kopiący ETH używają do tego serwerów obliczeniowych, które są prądożerne i w zamian za swoją pracę otrzymują ETH jako nagrodę.

Górnicy wydobywający helium otrzymują w nagrodę HNT za wykorzystanie fal radiowych. Urządzenia w oparciu o fale radiowe, pobierają niewiele prądu i komunikują ze sobą w celu sprawdzenia, czy hotspoty faktycznie zapewniają bezprzewodowy zasięg innym urządzeniom.

Podobnie jak Ethereum używa kart graficznych do łamania kryptograficznych kodów, które stanowią dowód pracy potrzebnej do weryfikacji transakcji, górnicy helium sprawdzają, czy bezprzewodowe hotspoty nie kłamią na temat swoich usług, używając fal radiowych do „przesłuchiwania” hotspotów o ich aktywności.

Radio-Frequency and Proof of Coverage

Proof of coverage działa tylko ze względu na kilka kluczowych właściwości częstotliwości radiowych (RF), pozwalającym górnikom tworzyć dowody, które w znaczący sposób dowodzą legalności aktywności hotspotów:

RF porusza się z prędkością światła, co oznacza, że ma praktycznie zerową latencję.
RF może podróżować tylko na ograniczoną odległość fizyczną.
Siła sygnału RF może być wykorzystana do określenia, z jakiej odległości pochodzi.

Te trzy cechy mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Proof of Coverage, ponieważ umożliwiają blockchainowi ciągłe sprawdzanie, czy hotspoty działają prawidłowo poprzez „challenge”.

Proof of Coverage Challenges

Challenge to rzeczywista jednostka pracy, którą należy wykonać, aby spełnić wymagania protokołu PoC.

Obejmują one trzy role: challengera, nadajnika i świadka. Każda rola pełni określoną funkcję weryfikacji danych przesyłanych przez hotspot.

– Challenger to hotspot, który stworzył wyzwanie. Dzieje się tak co ~200 bloków.
– Nadajnik jest wyzwanym hotspotem. Jest odpowiedzialny za wysyłanie („beaconing”) pakietów danych związanych z wyzwaniem.
– Świadkowie to hotspoty w pobliżu nadajnika, które mogą sprawdzić, czy nadajnik wysyła pakiety wezwania tak, jak powinno.

W dowolnym momencie jeden z twoich hotspotów może pełnić dowolną z tych ról, a każdy z nich jest nagradzany przez sieć HNT. Tak więc ustawienie koparki helium w obszarze, na którym działa sieć helium, sprawi, że zacznie ona zarabiać więcej HNT niż koparka na obszarze, który nie ma zasięgu. Załączę bardziej dogłębną dokumentację dotyczącą wewnętrznego funkcjonowania sieci Helium w sekcji „zasoby”, na razie przyjrzyjmy się określeniu potencjalnych zysków z wydobycia.

Jak określić zyski?

Określanie zysków z kopania HNT nie jest tak proste, jak Ethereum lub innych blockchainów Proof of Work. Dzięki HNT Twoje zyski mogą się znacznie różnić w zależności od stanu sieci Helium w Twojej okolicy.

Jak już wspomnieliśmy, górnicy mogą zarabiać HNT za obsługę bezprzewodowego punktu dostępowego, inicjowanie/kończenie wyzwań i obserwowanie wyzwań. Oznacza to, że jeśli ustawisz koparkę na obszarze bez innych górników, zarobisz mniej HNT niż na obszarze, w którym są inne hotspoty. Musi panować jednak równowaga, ponieważ w pewnym momencie, zbyt dużo hotspotów zacznie zmniejszać zyski. Lepszy jest szeroki zasięg sieci, niż gęsta sieć. Tak więc, gdy sieć będzie wystarczająco nasycona, dodatkowe hotspoty zaczną zmniejszać zyski.

Wchodząc na taką mapkę, jesteś w stanie wyszukać hotspot w swojej okolicy i podejrzeć ile taki hotspot zarobił w ostatnich 30 dniach oraz ile ma połączeń.

Zarobki się wahają zazwyczaj między 0.3-1 HNT dziennie i sukcesywnie spadają, jednak obecnie to wszystko rekompensuje wzrost wartości tokena HNT

Mapa zasięgu

Najlepszym sposobem oszacowania potencjalnych zarobków z wydobywania helu jest użycie mapy zasięgu. Mapa zasięgu ułatwia wyszukanie okolicy w celu sprawdzenia, czy w pobliżu znajdują się jakieś hotspoty. Możesz kliknąć pobliskie hotspoty i zobaczyć, ile HNT zarobiło w ciągu ostatnich 24 godzin lub miesiąca.

Jeśli twój obszar nie jest zbyt gęsto nasycony, dodanie nowego hotspotu może zwiększyć HNT zdobywane przez nowe i istniejące hotspoty, ponieważ będą one mogły brać udział w wyzwaniach.

Poniższy przykład jednego z hotspotów wydaje się zarabiać więcej HNT niż inne, ponieważ jest nieco bardziej centralnie położony i każdego dnia pełnił rolę świadka wielu challenge’ów. Niestety, nie jest to możliwe, aby znaleźć wskaźniki, które pomogą nam uzyskać dane i oszacować ile zysku będziemy mieli z minera tak jak w przypadku Ethereum.

Powinieneś być w stanie dość dobrze zrozumieć lokalną rentowność wydobycia HNT, patrząc na ostatnie zarobki z hotspotów w pobliżu miejsca, gdzie chcesz ustawić swojego.

Następnie omówimy, jak skonfigurować hotspot i które hotspoty kupić, jeśli chcesz go wypróbować.

Jakiego sprzętu potrzebuję?

Kiedy większość ludzi myśli o kopaniu kryptowalut, myśli o sprzęcie takim jak karty graficzne, ponieważ tak działają Ethereum i Bitcoin. Jak już wspomniałem, Helium nie korzysta z Proof of Work, a zamiast tego używa systemu Proof of Coverage, który opiera się na falach radiowych w celu sprawdzenia aktywności sieciowej wokół niego.

Oznacza to, że wydobycie helium musi odbywać się na specjalistycznym sprzęcie zbudowanym specjalnie do tego celu. Istnieje kilka firm sprzedających koparki helium i większość z nich jest do siebie dość podobna.

Wszystkie wyglądają jak router, który masz w domu do domowego internetu z podstawową plastikową obudową i anteną z tyłu. Najbardziej popularne i w pełni funkcjonalne koparki kosztują około 450 USD do 800 USD. Aby rozpocząć wydobywanie helium musimy zakupić urządzenie, skonfigurować je i podłączyć do sieci. Nie jest to darmowe, ale koszt początkowy jest niższy niż w przypadku koparki do wydobycia Ethereum.

Istotnym plusem jest tutaj to, że koparki pracują prawie bez prądu, co oznacza, że ​​nie generują też ciepła ani hałasu. Zasilanie anteny radiowej jest bardzo niskie, co oznacza, że ​​nie musisz brać pod uwagę kosztów energii elektrycznej, ciepła i zmian klimatycznych tak jak w przypadku wydobycia Ethereum.

Który miner jest najlepszy?

Jeśli jesteś zainteresowany wydobywaniem helium, prawdopodobnie zastanawiasz się, które koparki spróbować kupić. Hotspoty różnią się głównie obudową. Jedne są przystosowane, aby pracować w pomieszczeniu, a inne, aby mogły być na zewnątrz, więc różnią się jedynie zabezpieczeniami przed warunkami atmosferycznymi dla górników zewnętrznych. Obecnie ciężko cokolwiek kupić, ponieważ popyt jest spory, a podaż jest limitowana. Jest po prostu boom na ten sprzęt i każdy chce zarobić, co powoduje trochę owczy pęd ludzi jeśli chodzi o zakup takiej koparki.

Marki certyfikowane przez Helium znajdziecie na stronie głównej helium.com w zakładce MINE.

Jednym z popularnych minerów jest Bobcat Miner 300. Jednak, podobnie jak większość popularnych minerów, Bobcat jest dostarczany 12–20 tygodni od zamówienia. Wiele innych minerów ma wyłączoną możliwość składania zamówień. Płatność jest tylko poprzez USDC.

Nie wiadomo co będzie za 20 tygodni gdy dostarczą nam sprzęt, więc to tez trzeba wziąć pod uwagę.

Można kupic minery na wolnym rynku, jednak wyceny dochodzą do horrendalnych poziomów jest to już lekka gorączka złota i sprzedający życzą sobie 2x, a nawet 4x wartości zakupu minera od producenta, to jednak nie przeszkadza w tym, aby ktoś takiego hotspota kupił, bo wizja zysku jest potężna.

Przykładem ogromnego braku towaru jest Nebra, która akceptowała karty kredytowe. Minery są całkowicie wyprzedane.

Ja sam posiadam kilka minerów Bobcat. Są w porządku, jednak dość długo się synchronizują. Czekam na Nebra od kwietnia 2021 i myślę, że jeszcze poczekam. Ostatnio z ekipą HajsoHolicy zamówiliśmy minery Senscap.

Link do strony

Czy ustawienie minera ma znaczenie?

W jaki sposób lokalizacja i pozycjonowanie mają kluczowe znaczenie dla zysków z wydobycia, głównie dlatego, że dobra lokalizacja i umiejscowienie anteny to najlepsze sposoby na dotarcie do większej liczby hotspotów. Więcej kontaktów oznacza więcej wyzwań do wzięcia udziału i świadczenia.

Jeśli masz miner, który musi zostać zainstalowany wewnątrz, zwykle ma on znajdować się obok najwyższego okna dostępnego w twoim domu. Najlepiej jest wystawić antenę na zewnątrz, aby nic nie zakłócało sygnału.

Ogólna zasada jest taka, że ​​pomiędzy dwoma hotspotami powinno być minimum 300 metrów w dowolnym kierunku. Jeśli hotspoty będą promieniu 300 metrów, nachodzić na siebie będą rywalizować ze sobą o role w wyzwaniach PoC, Jeśli ustawisz hotspot zbyt daleko lub nie będziesz miał wokół siebie innych hotspotów, twój Hotspot nie będzie się łączył. Sieć sprzyja szerokiemu zasięgowi, więc generalnie lepiej jest być dalej niż 300 metrów niż być zbyt blisko.

Ogólnie rzecz biorąc, wysokość jest jedyną stałą, jeśli chodzi o poprawę sygnału. Im wyżej, tym lepiej, ponieważ sygnał radiowy będzie zazwyczaj mniej przerywany w górę. Jeśli masz do wyboru różne miejsca, wybierz te, w którym jest najmniej metalu, elektroniki lub betonu.

Fale radiowe przemieszczają się dalej, jeśli mają nic na przeszkodzie. Dlatego zaleca się umieszczenie Hotspotu w najwyższym oknie domu. Im wyżej i bez przeszkód znajduje się Twój Hotspot, tym więcej połączeń powinien być w stanie nawiązać. Ważne jest, aby unikać drzew, betonu, telewizorów i lodówek zbyt blisko innych hotspotów. Te obiekty mogą mieć duży wpływ na sygnał.

Jeśli możesz zamontować antenę na dachu, zrób to. Użyj jednak odpowiedni kabel o niskiej stracie taki jak LMR 400, 3Dfb lun rg58, aby podłączyć antenę do urządzenia. Im dłuższy kabel, tym większa strata na mocy anteny w dbi. Aby zwiększyć zasięg, możesz też kupić inną mocniejszą antenę, która jest dostosowana do topografii terenu, w którym się znajdujesz.

Oryginalna antena Bobcat całkiem dobrze sobie radzi i potrafi mieć zasięg do 30 km, jednak przy długim kablu jej moc maleje i wtedy przydaje się antena np 5.8dbi i więcej.

Nikt nie zagwarantuje zysków mogą być one na dobrym poziomie np. 100$ miesięcznie, albo znikome na kilka dolarów, gdzie taki sprzęt i dodatkowe rzeczy do niego będą się spłacać miesiącami. To drogi kabel to często strata pieniędzy jeżeli chodzi o tłumienie. Kwestia czy potrzebujesz 15 metrów kabla, czy 50.

Czy ustawienie sieci domowej i połączenia ma znaczenie?

Tutaj też ważny aspekt, że trzeba odpowiednio przygotować sieć, aby taki miner mógł działać.

Dlaczego ten hotspot może zarabiać kilkadziesiąt USD miesięcznie?

Podział wypłat

Wypłaty z kopania helium działają zupełnie inaczej niż w przypadku innych blockchainów. Spójrz na tę tabelę, która pokazuje podział, dokąd trafia wszystkie nowo wydobyte HNT.

Security tokens trafiają do stakujących HNT, a nie górników. Ponadto transfer danych sieciowych stanowi do 32,5% wydobytego HNT i obecnie stanowi bardzo niewiele tego, co zarabia górnik; w miarę rozwoju sieci i korzystania z niej coraz więcej urządzeń transfer danych powinien odgrywać większą rolę w pracy Hotspota.

Największa część zarobków Hotspota pochodzi z Proof of Stake. PoC to rzeczywista jednostka pracy wykonana w celu spełnienia protokołu PoC, który jest unikalną wersją Proof of Work.

Wszystko to składa się z trzech różnych ról: odbiornika, nadajnika i świadków. Hotspoty zazwyczaj inicjują wyzwanie do losowego Hotspotu co 3 godziny; stawka ta może się zmieniać w zależności od sieci na tym obszarze.

Hotspot, który inicjuje to wyzwanie, jest nadajnikiem, a Hotspot, który odbiera, jest odbiornikiem. Odbiornik musi teraz wysłać pakiety informacji, które odnoszą się do wyzwania, a inne pobliskie hotspoty są świadkami sprawdzając, czy wysyłane są prawidłowe dane.

Jak widać z tabeli, świadek jest zdecydowanie najbardziej opłacalną rolą w wyzwaniach PoC. Ponieważ Hotspoty z innymi pobliskimi Hotspotami będą automatycznie inicjować wyzwania dość często, bycie challengerem jest najmniej lukratywną rolą.

Gdzie przechowywać HNT?

HNT najlepiej przechowywać za pomocą oficjalnej aplikacji portfela Helium. Aplikacje są dobrze wykonane i pozwalają bezpiecznie zarządzać hotspotami wraz z monetami HNT.

Portfel zapewni ci klucz prywatny, na który powinieneś bardzo uważać i aby przechowywać w trybie offline oraz dwóch lokalizacjach.

Sprzedaż HNT za dolary

HNT nie jest obsługiwane przez niektóre większe giełdy, takie jak Coinbase.
Istnieją jednak renomowane giełdy, takie jak Binance i Crypto.com, Gate.io czy FTX, które pozwalają sprzedawać HNT. Możesz sprzedawać tam HNT bez żadnych problemów.

Aby sprzedać swój HNT, po prostu przenieś go z portfela Helium do portfela na giełdzie, a następnie sprzedaj za dostepną walutę czy stable coin.

Podsumowanie

Helium to jedna z tych technologii, która mnie ekscytuje. Fajnie jest widzieć, jak blockchain jest używany do aplikacji innych niż waluty cyfrowe, podobnie jak Ethereum używał blockchain do zbudowania zdecentralizowanej platformy obliczeniowej.

Tworząc hotspot helium, możemy przyczynić się do rozwoju bardzo unikalnej sieci, jednocześnie osiągając pewien pasywny dochód. Mamy nadzieję, że ten post pomógł ci zrozumieć, jak działa wydobywanie helium.

ZAPRASZAM NA MOJE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Źródła

DISCLAIMER: nie jestem doradcą finansowym i nic w tym artykule nie jest poradą finansową. Informacje te są wynikiem moich osobistych badań i doświadczeń i nie stanowią porady finansowej.

————————————————————————–

Pamiętaj! : Blog, Fanpage, Video oraz materiały, które znajdujesz, jak i treść nie są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).

Ta treść ma charakter informacyjno- edukacyjny i jest wyrazem moich osobistych poglądów. Nie mniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Nie stanowią one jednak porad inwestycyjnych. Żadna z instrukcji i filmów przedstawionych nie daje gwarancji zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te nie są gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Także ja nie gwarantuje Tobie ani zysku, ani odzyskania wkładu.

Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy biznes online lub kryptowaluty nie dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci nie dam!

Prezentowane biznesy to biznesy, które osobiście sprawdziłem i z których usług korzystam z większym lub mniejszym sukcesem finansowym.

Dlatego wpłacając pieniądze do któregokolwiek programu/firmy/kupując kryptowaluty, bądź świadomy/a istniejącego 100% ryzyka.

 

12 komentarzy

 1. Konrad pisze:

  Super artykuł.Wszystko rzeczowo opisane. Dobra robota.

 2. Piotr pisze:

  Cześć, czy jest szansa, że podpowiesz mi jak skompletować odpowiednie urządzenie zewnętrzne z anteną pod moje lokalizacje?

  • Marek pisze:

   Wszystko trzeba dobrać pod swoją lokalizację, moje hotspoty nie kopią za dużo, bo lokalizacje mam lipną, odezwij się to może jakoś z ekipą pomożemy

 3. Jasiu pisze:

  Bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat bezpieczeństwa wieszania anteny np. 8dbi na balkonie. Czy potrzebuje to dodatkowego uziemienia itp ? czy jest ryzyko popalenia sprzętów na chacie itp. Coś wiesz na ten temat?

 4. Łukasz pisze:

  Mam bardzo istotne pytanie. Kopanie bez możliwości wymiany danego crypto na fiat nie ma sensu, więc potrzebuję aktualnych danych, gdzie mogę wysłać, przechować i sprzedać HNT na USD lub EUR. Już sprawdziłem, że info o Binance jest nieaktualne – podobnie jak w Coinbase, nie można tam nawet przechowywać HNT. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdro

 5. Michał pisze:

  Witaj. Z góry dziękuję w moim imieniu za super artykuł. Mam na tę chwilę pytanie, czy na dzień dzisiejszy 25.03.2024 jest sens kupowania routera do kopania Helium? Nie chodzi mi szczególnie o jakieś duże zyski, ale bardziej jako ciekawość i zabawę. Mieszkam w dużym mieście na rogatkach i dokładnie w mojej lokalizacji nie ma zasięgu, ale tuż obok mnie zaczyna się cała struktura. Jeżeli jest to możliwe to z chęcią bym nawiązał kontakt osobisty. Sprawiasz wrażenie bardzo miłego i otwartego człowieka skoro potrafiłeś się ze wszystkimi podzielić takimi ciekawostkami. Serdecznie pozdrawiam. Michał

  • Marek pisze:

   Hej raczej nie ma sensu, odwiedź sobie grupy Helium na FB, ja nie widzę jakiejś większej opłacalności, mimo że tam, gdzie mam aktualnie hotspoty pojawiło się ich dużo więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *