marek.ebiznes@gmail.com

🇹🇭 Siriraj Medical Museum – Muzeum kryminalistyki medycznej – Bangkok 🏝️🌶️ #12

Zarabianie w Internecie

🇹🇭 Siriraj Medical Museum – Muzeum kryminalistyki medycznej – Bangkok 🏝️🌶️ #12

Osoby odwiedzające Bangkok, które łatwo dostają mdłości, mogą chcieć omijać Muzeum Medyczne Siriraj. Od zdeformowanych i chorych dzieci zakonserwowanych w formaldehydzie po pęknięte czaszki ofiar morderstw, to muzeum jest bardziej makabryczne niż informacyjne, ale niezaprzeczalnie intrygujące. Tutaj krótka historia Muzeum Medycznego Siriraj, zwanego inaczej Muzeum Śmierci.

Szpital Siriraj, w którym mieści się muzeum, jest najstarszym instytutem medycznym Tajlandii. Szpital został założony przez króla Ramę V w 1886 roku. Wydział lekarski zgromadził różne elementy wyposażenia i dokumenty, aby stworzyć muzeum jako miejsce nauki i studiowania studentów.

Muzeum Medyczne Siriraj składa się w rzeczywistości z sześciu oddzielnych muzeów. Większość muzeów znajduje się na drugim piętrze budynku Adulyadejvikrom. To tutaj odwiedzający płacą za wstęp w wysokości 200 THB; fotografowanie jest zabronione.

Muzeum Patologiczne Ellisa

Pierwszym odwiedzającym muzeum, na które napotykają, jest Ellis Pathological Museum. Został nazwany na cześć profesora AG Ellisa, który zasłynął z założenia podwalin patologii w Królestwie. Dla tych, którzy nie potrafią czytać ani rozumieć języka tajskiego, to pierwsze muzeum jest nieco nijakie. W trzech salach składających się na to muzeum znajduje się mnóstwo eksponatów i pozornie pouczających wystaw, jednak prawie wszystko jest w języku tajskim. Tylko kilka słów, takich jak „badanie odbytnicy cyfrowej” jest w języku angielskim. Odwiedzający z pewnością będą świadomi, że obserwują eksponaty dotyczące takich tematów, jak rak i rozwijający się płód, jednak wiele informacji na temat eksponatu będzie niezrozumiałych.

Songkran Niyomsane Muzeum Medycyny Sądowej

Następne w kolejności jest Muzeum Medycyny Sądowej Songkran Niyomsane. To muzeum jest pozornie mieszanką informacji. Z jednej strony są zdjęcia niszczycielskiego tsunami z 2004 roku, które przetoczyło się przez południową Tajlandię. Naprzeciwko tych zdjęć znajdują się brutalne zdjęcia ludzi po śmierci.

To muzeum pokazuje rozwój medycyny sądowej za pomocą różnych przedmiotów. W szklanych pojemnikach, które były używane w szczególnie niesławnych przypadkach, takich jak Si-Ouey, znajdują się rzędy narzędzi do autopsji używanych w kryminalistyce. Jego zmumifikowane zwłoki stoją tuż obok tych narzędzi w szklanej gablocie. Jednak zanim został wystawiony na pokaz, był jednym z najbardziej przerażających ludzi w Tajlandii. Przybył do kraju jako chiński imigrant w 1944 roku i jest jednym z pierwszych znanych seryjnych morderców w Tajlandii. Mordował i zjadał wątróbki wielu młodych chłopców, wierząc, że to go wzmocni. To chyba najbardziej intensywne ze wszystkich muzeów.

Wystawy dotykowe Muzeum ku czci Jej Królewskiej Mości i Muzeum Parazytologii

Ta wystawa została stworzona z myślą o osobach niedowidzących. Pokój jest ciemny i umożliwia odwiedzającym interakcję z przedmiotami, których mogą dotknąć, ale nie mogą ich zobaczyć.

W lżejszym tonie (choć niewiele) odwiedzający udają się do Muzeum Parazytologii tuż obok. Pokazy narządów zakażonych pasożytami są tak makabryczne, jak to muzeum. Muzeum Parazytologii koncentruje się na chorobach, zwłaszcza tych powodowanych przez pasożyty i pierwotniaki.

Muzeum anatomiczne Congdon

Na trzecim piętrze budynku anatomicznego znajduje się Muzeum Anatomiczne Congdon. To muzeum jest poświęcone układowi narządów ludzkich, chociaż można tam znaleźć świnie, szczury i inne rozcięte zwierzęta. Każdy zestaw narządów jest podzielony i ma swój własny obraz, od układu nerwowego po układ tętniczy. Gałki oczne, uszy, mózgi: jak to nazwiesz, to muzeum prawdopodobnie ma na ten temat wystawę. Nie zdziw się, jeśli wśród wyświetlaczy pojawi się garstka uczniów: prawdopodobnie właśnie odrabiają pracę domową.

Sangvichien Prehistoryczne Muzeum i Laboratorium

To muzeum koncentruje się na ewolucji życia w Tajlandii, z artefaktami i ekspozycjami dotyczącymi historii Tajlandii sprzed około 70 milionów lat.

Jak się tam dostać

Muzeum Medyczne Siriraj znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya.

Muzeum Medyczne Siriraj jest otwarte codziennie od 10:00 do 17:00 z wyjątkiem wtorków i świąt. Muzeum Prehistoryczne i Laboratorium Sood Sangvichien są również zamknięte w soboty i niedziele.

Muzeum Medyczne Siriraj, 2 Wanglang Road, Bangkok Noi, Bangkok 10700, +66 2419 2601 2

Źródło: https://theculturetrip.com/asia/thailand/articles/everything-you-need-to-know-about-the-death-museum/

Zapraszam na film!


ZDJĘCIA TYLKO DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH


Jeśli nie przerażają cię takie widoki i chcesz pooglądać zdjęcia to można to zrobić tutaj

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293916-d1536172-Reviews-Siriraj_Medical_Museum-Bangkok.html#/media-atf/1536172/?albumid=-160&type=0&category=-160

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *