marek.ebiznes@gmail.com

🇹🇭 Świątynia WAT ARUN – Bangkok #13

Zarabianie w Internecie

🇹🇭 Świątynia WAT ARUN – Bangkok #13

Ta świątynia to jedna z najbardziej znanych świątyń w Bangkoku, w której znajduje się strzelista 70-metrowa iglica ozdobiona drobnymi kawałkami kolorowego szkła i chińskiej porcelany.

Pełna nazwa tej świątyni to tak naprawdę Wat Arun Ratchawararam Ratchaworamaha Wihan. Miejscowi i turyści nazywają go jednak zawsze skrótem Wat Arun, czyli Świątynia Świtu. Ten piękny kompleks świątynny znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Chao Phraya i można do niego łatwo dotrzeć promem rzecznym lub taksówką. Po przeciwnej stronie znajduje się słynny Wat Pho, a także Wat Phra Khaeo.

Historia Wat Arun sięga czasów Ayutthaya. W tamtych czasach świątynia ta nazywała się Wat Makok, co w tłumaczeniu oznacza świątynię oliwną. Nazwa dzisiejszej świątyni została nazwana na cześć Aruny, indyjskiego boga świtu. Dlatego też świątynia świtu. Architektonicznie świątynia oparta jest na przedstawieniu góry Meru, centrum świata w buddyjskiej kosmologii. W pierwszej połowie XIX wieku świątynia została odrestaurowana przez króla Ramę II, a wieże, które miały wtedy zaledwie 16 metrów wysokości, zostały podniesione do około 70 metrów.

Zapraszam na film!

Co warto zobaczyć w Wat Arun

Na idealne zwiedzanie Wat Arun należy zaplanować trochę czasu, ponieważ obszar świątyni jest dość duży i jest tam wiele pięknych budynków, pawilonów i posągów do odkrycia. Najlepszą porą na wizytę jest poranek lub późne popołudnie. O tej porze jest najspokojniej i idyllicznie.

Główna Świątynia

Ten obszar kompleksu świątynnego uważany jest za najświętszą część Wat Arun. Znajdują się tam piękne korytarze z posągami Buddy. Do tego są niesamowite możliwości robienia zdjęć – nic dziwnego, że uchodzi za jedno z najbardziej instagramowych miejsc w Bangkoku! Kolejną atrakcją świątyni jest wyłożony marmurem dziedziniec. Liczne chińskie kamienne rzeźby przedstawiają lwy, smoki, wojowników i inne mistyczne postacie.

Wieża Phra Prang

Wat Arun słynie z pięknego Phra Prang. Ten punkt orientacyjny Wat Arun to 70-metrowa wieża świątynna pagoda. Nawet z daleka widać, jak świeci jasno w południowym słońcu. Ta biała świątynia jest ozdobiona pięknymi mozaikami z porcelany i muszli, które składają się na tysiące kwiatowych wzorów. Do świątyń prowadzą strome schody i aż trudno uwierzyć, że na to zawrotne wejście mogli kiedyś wchodzić zwiedzający. Dziś nadal można zwiedzać Phra Prang, ale wspinaczka na świątynię jest zabroniona.

Godziny otwarcia i opłata za wstęp

Wat Arun jest otwarty codziennie od 08:00 do 17:30. Najlepszą porą na wizytę jest przed godziną 10:00, ponieważ o tej porze można liczyć na raczej niewielu odwiedzających.

Wstęp do Wat Arun kosztuje 100 batów a w cenie dostajemy butelkę wody. Płatność jedynie gotówką.

Jak dostać się do Wat Arun

Świątynia ta położona jest bardzo centralnie w pobliżu najważniejszych atrakcji Bangkoku, dzięki czemu podróż do Wat Arun jest stosunkowo nieskomplikowana. Najlepszym sposobem jest zorganizowanie taksówki i dotarcie do przystani Tha Tien Pier w pobliżu Wat Pho.

Następnie najlepiej popłynąć promem z przystani Tha Tien. Ten prom zabierze Cię do Wat Arun za jedyne kilka baht. Rejs statkiem nie trwa długo, ale i tak jest wspaniałym przeżyciem.

My natomiast popłynęliśmy wodną taksówką z przystanku blisko naszego hotelu Swana Bangkok (polecamy- tanio i dobrze 😉 ).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *