marek.ebiznes@gmail.com

MetaMask – Jak pozyskać klucz prywatny (seed, privatkey)

Zarabianie w Internecie

MetaMask – Jak pozyskać klucz prywatny (seed, privatkey)

Podczas używania Metamask warto zadbać o bezpieczeństwo

W bezpiecznym używaniu metamask pomogą Ci takie aplikacje jak

Wallet Guard – http://bit.ly/walletguardcheck
Pocket Universe – https://www.pocketuniverse.app/

Tajna Fraza Odnawiająca i Klucze Prywatne

Tajna Fraza Odnawiająca (Secret Recovery Phrase) i klucze prywatne to fundamentalne elementy zabezpieczeń w świecie kryptowalut, służące do ochrony i zarządzania dostępem do środków cyfrowych.

Tajna Fraza Odnawiająca to zazwyczaj 12 (lub więcej) słów generowanych w sposób losowy podczas tworzenia portfela kryptowalutowego. Umożliwia ona pełne odzyskanie dostępu do portfela na innym urządzeniu w przypadku jego utraty lub uszkodzenia. Działa jako uniwersalny klucz do wszystkich adresów i środków użytkownika w danym portfelu.

Klucze prywatne to unikalne ciągi znaków, które działają jak osobiste hasła do konkretnych adresów blockchain. Każdy adres w portfelu kryptowalutowym ma odpowiadający mu klucz prywatny, który upoważnia użytkownika do wykonywania transakcji. Klucze prywatne powinny być ściśle chronione i nigdy nie powinny być udostępniane innym osobom, ponieważ dostęp do klucza prywatnego oznacza pełny dostęp do środków na odpowiadającym mu adresie.

W skrócie, Tajna Fraza Odnawiająca umożliwia dostęp i odzyskanie całego portfela, natomiast klucze prywatne służą do zarządzania poszczególnymi adresami i transakcjami wewnątrz tego portfela. Obie te metody zabezpieczeń są kluczowe dla bezpiecznego użytkowania i przechowywania kryptowalut.

Czym jest Metamask?

MetaMask jest portfelem kryptowalutowym, który pierwotnie został zaprojektowany do interakcji z siecią Ethereum, ale obecnie wspiera również inne blockchainy kompatybilne z Ethereum, znane jako EVM (Ethereum Virtual Machine) compatible chains, takie jak Binance Smart Chain (BSC), Polygon (MATIC), Avalanche (AVAX) i inne.

W kontekście kompatybilności z innymi portfelami, MetaMask może współpracować z różnymi rodzajami portfeli w następujących scenariuszach:

 1. Portfele sprzętowe: MetaMask może być połączony z portfelami sprzętowymi takimi jak Ledger i Trezor, co pozwala użytkownikom na bezpieczniejsze zarządzanie swoimi środkami poprzez przechowywanie kluczy prywatnych na urządzeniu sprzętowym, jednocześnie korzystając z interfejsu użytkownika MetaMask do interakcji z blockchainem.
 2. Portfele mobilne i inne portfele oprogramowania: Chociaż bezpośrednia kompatybilność między MetaMask a innymi portfelami oprogramowania, takimi jak Trust Wallet, Coinbase Wallet, czy też portfelami mobilnymi, nie jest w standardowy sposób zapewniona przez funkcje importu/eksportu kluczy prywatnych lub fraz odzyskiwania, użytkownicy mogą przenosić środki między tymi portfelami poprzez standardowe transakcje blockchain. To oznacza, że możesz wysłać środki z MetaMask do adresu w innym portfelu kryptowalutowym i odwrotnie.
 3. Portfele zintegrowane z aplikacjami DApp: MetaMask jest szczególnie popularny wśród użytkowników aplikacji zdecentralizowanych (DApps), ponieważ pozwala na łatwe połączenie z aplikacjami działającymi na blockchainie Ethereum i innych kompatybilnych sieciach. Wiele DApps integruje się bezpośrednio z MetaMask, co umożliwia interakcje z blockchainem bez opuszczania aplikacji.
 4. Przenoszenie między sieciami EVM: Użytkownicy MetaMask mogą łatwo przełączać się między różnymi sieciami EVM, korzystając z jednego interfejsu użytkownika, co umożliwia dostęp do szerokiej gamy tokenów i aplikacji zdecentralizowanych na różnych blockchainach.

Podsumowując, MetaMask oferuje szeroką kompatybilność z różnymi technologiami i platformami w ekosystemie blockchain, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi dla użytkowników kryptowalut i entuzjastów aplikacji zdecentralizowanych.

Gdzie mogę odtworzyć seed lub klucz prywatny z Metamask

Seed (tajna fraza odzyskiwania) lub klucz prywatny z MetaMask można wykorzystać do odtworzenia dostępu do twoich środków w wielu innych portfelach, które obsługują standardowe protokoły bezpieczeństwa i są kompatybilne z Ethereum lub innymi blockchainami wspieranymi przez MetaMask.

 • RabbyWallet – nowoczesny portfel kryptowalutowy działający jako rozszerzenie przeglądarki, zaprojektowany z myślą o ułatwieniu interakcji z ekosystemem DeFi (zdecentralizowane finanse) i Web3. Charakteryzuje się on prostym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, co czyni go dostępnym nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami i aplikacjami zdecentralizowanymi.
 • Trust Wallet: Mobilny portfel wielowalutowy, który obsługuje Ethereum i wiele innych blockchainów. Można go odtworzyć przy użyciu tajnej frazy odzyskiwania.
 • OKX – Portfel aplikacja zdecentralizowana wydana przez giełdę OKX

Ważne jest, aby pamiętać, że przy użyciu tajnej frazy odzyskiwania lub klucza prywatnego z jednego portfela do odtworzenia dostępu w innym portfelu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie ujawnić tych krytycznych informacji niepowołanym osobom. Zawsze upewnij się, że przeprowadzasz takie operacje w bezpiecznym i prywatnym środowisku.

Czy mogę uzyskać dostęp do moich kont bez Tajnej Frazy Odnawiającej?

Nie, dostęp do kont bez Tajnej Frazy Odnawiającej (Secret Recovery Phrase) jest niemożliwy w przypadku utraty lub zapomnienia hasła. Tajna Fraza Odnawiająca jest fundamentem bezpieczeństwa twojego portfela MetaMask i pozwala na odzyskanie dostępu do twoich środków z dowolnego urządzenia. Bez niej nie możesz odzyskać swojego portfela, jeśli zapomnisz hasła lub zgubisz dostęp do urządzenia.

Importowanie frazy odzyskiwania z innego oprogramowania portfela: ścieżka pochodzenia

Gdy importujesz frazę odzyskiwania (seed phrase) z innego portfela, ważne jest, aby zwrócić uwagę na ścieżkę pochodzenia (derivation path). Różne portfele mogą używać różnych ścieżek pochodzenia dla kont generowanych z tej samej frazy odzyskiwania, co może prowadzić do wygenerowania różnych adresów. W MetaMask podczas importu można dostosować ścieżkę pochodzenia, jeśli jest to konieczne, aby dopasować do tych używanych w poprzednim portfelu.

Jak odzyskać Tajną Frazę Odnawiającą

Odzyskanie Tajnej Frazy Odnawiającej bezpośrednio przez MetaMask nie jest możliwe z powodów bezpieczeństwa. Jedyna możliwość to skorzystanie z niej, jeśli została bezpiecznie zapisana i przechowywana w innym miejscu. MetaMask nie przechowuje kopii tej frazy ani nie ma do niej dostępu. Zaleca się przechowywanie Tajnej Frazy Odnawiającej w kilku bezpiecznych, fizycznych lokalizacjach.

Jak MetaMask generuje twoje klucze?

MetaMask generuje klucze prywatne i publiczne używając Twojej Tajnej Frazy Odnawiającej. Faza odzyskiwania (seed phrase) jest przekształcana przy użyciu algorytmu generowania kluczy, tworząc szereg kluczy prywatnych i odpowiadających im adresów publicznych. Proces ten jest deterministyczny, co oznacza, że ta sama fraza odzyskiwania zawsze wygeneruje ten sam zestaw kluczy.

Jak eksportować klucz prywatny konta

Aby wyeksportować klucz prywatny dla konkretnego konta w MetaMask:

 1. Zaloguj się do MetaMask i przejdź do konta, którego klucz prywatny chcesz wyeksportować.
 2. Kliknij na ikonę konta w prawym górnym rogu, aby wyświetlić szczegóły konta.
 3. Szukaj opcji „Eksportuj klucz prywatny” (Export Private Key) lub podobnej, zależnie od wersji interfejsu użytkownika.
 4. MetaMask poprosi o wprowadzenie hasła do portfela, aby potwierdzić tożsamość.
 5. Po wprowadzeniu hasła, MetaMask wyświetli klucz prywatny, który możesz skopiować i bezpiecznie przechować.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo twojego klucza prywatnego jest kluczowe dla ochrony twoich środków. Nigdy nie udostępniaj go nikomu i nie przechowuj w formie cyfrowej w miejscach, do których mogą uzyskać dostęp osoby trzecie.


Ostatnie wpisy

Masz pytania?
Zapraszamy


Znajdź nas w Social media


Dołącz na nasz Telegram

Dołącz do naszego Discorda

O co chodzi w naszym forum HsH PRO

Zaproszenie do Forum

Nota Prawna

Treść materiałów na kanale YouTube:  Marek Porwoł oraz artykułów, wszelkich tekstówprezentacjinagrań audio i video w domenie i subdomenachmarekporwol.pl mają wyłącznie charakter informacyjnoedukacyjnyNie stanowią „rekomendacji” i treści NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).r

Treści te mają charakter informacyjno- edukacyjny i są wyrazem moich osobistych poglądów. Niemniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Nie stanowią one jednak porad inwestycyjnych.

Żadna z instrukcji i filmów przedstawionych NIE daje GWARANCJI zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Także ja nie gwarantuje Ci ani zysku, ani odzyskania wkładu.

Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy biznes online lub kryptowaluty NIE dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci NIE dam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *