marek.ebiznes@gmail.com

Rune na BTC – jak się przygotować

Zarabianie w Internecie

Rune na BTC – jak się przygotować

Co to jest Protokół Runes na Bitcoinie?

Protokół Runes to nowy standard tokenów dla Bitcoin, który umożliwia wydawanie tokenów fungible na blockchainie Bitcoin. Został zaproponowany przez developera Bitcoina, Casey’a Rodarmora, w celu usprawnienia procesu tworzenia tokenów fungible i ma zostać wprowadzony w kwietniu 2024 roku, równocześnie z najbliższym halvingiem Bitcoina. Runes ma na celu zmniejszenie liczby niepotrzebnych UTXO, które obciążają sieć, co jest odpowiedzią na problem związany z istniejącym standardem BRC-20, który generuje dużą liczbę takich UTXO. Głównym celem jest minimalizacja tworzenia niepotrzebnych UTXO, co pozwala na lepszą ich kontrolę i zmniejszenie obciążenia sieci.

Blockchain Bitcoina został zaprojektowany jako prosta i efektywna księga rozliczeniowa, umożliwiająca przesyłanie wartości przez transakcje. Dodanie do niego schematów tokenizacji, takich jak Ordinals czy Stamps, powoduje wprowadzenie dodatkowych danych do tej skondensowanej struktury, co może mieć wpływ na skalowalność i wydajność sieci.

Ordinals i Stamps wprowadzają dodatkowe dane do każdej transakcji, w które są zaangażowane. Na przykład, Ordinals „zapisuje” satoshi, najmniejszą jednostkę Bitcoina, dodając do nich informacje, a Stamps dodaje „bloki danych”, tworząc cyfrowe artefakty. Choć pojedyncze dane mogą być niewielkie, ich skumulowany efekt może być znaczący, zwłaszcza jeśli metody tokenizacji zostaną szeroko przyjęte.

W przypadku Stamps, dane są przechowywane na łańcuchu i nie można ich usunąć, co oznacza, że zajmują one stałe miejsce na blockchainie. To różni się od innych systemów, gdzie dodatkowe dane mogą być przechowywane poza łańcuchem lub usuwane, aby oszczędzić miejsce.

Runes zostały zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania i braku skomplikowania, które często występuje w innych protokołach, takich jak Ordinals, Stamps czy tokeny BRC-20. Oferując prostsze rozwiązanie, mogą przyciągnąć większe zainteresowanie programistów i przyspieszyć innowacje w społeczności deweloperów Bitcoina. Prosty w użyciu interfejs może również przyciągnąć szerszą grupę użytkowników, którzy nie będą musieli radzić sobie z żetonami natywnymi czy złożonościami poza łańcuchem.

Runes reprezentują obiecujący, lecz kontrowersyjny rozwój w sferze meta-protokołów Bitcoina. Ich prosty i efektywny projekt stanowi wyraźny kontrast do nieefektywności BRC-20, Stamps oraz trwających debat w społeczności Ordinals. Runes obiecują przynieść dochody z opłat transakcyjnych, zainteresowanie deweloperów i większą liczbę użytkowników do sieci Bitcoina. Kluczowe pytanie brzmi, czy Runes zaoferują długoterminową skalowalność i zrównoważony rozwój.

Obecnie protokół Runes może stać się przełomowym rozwiązaniem dla funkcjonalności i skalowalności tokenów lub kolejnym ostrzeżeniem przed pośpiesznymi innowacjami blockchain. To społeczność będzie decydować o jego losie.

Jakie korzyści przyniesie Protokół Runes dla ekosystemu Bitcoin?

Protokół Runes ma potencjał do przyciągnięcia nowych użytkowników dzięki możliwości wydawania różnych typów tokenów na blockchainie Bitcoin. Może to zwiększyć ilość transakcji i opłat transakcyjnych, co z kolei wesprze górników, zwłaszcza w kontekście nadchodzącego zmniejszenia nagrody blokowej. Dodatkowo, Runes zachęca do innowacji, dając twórcom narzędzia do eksploracji nowych możliwości na najbezpieczniejszym i najstabilniejszym blockchainie publicznym.

Więcej o runes na koniec artykułu

Lecimy z Tutorialem

Ten przewodnik ma na celu dostarczenie podstawowych informacji na temat tego, jak Protokół Runes może wpłynąć na Bitcoin i jego użytkowników, oferując nowe możliwości i potencjalnie zwiększając bezpieczeństwo i efektywność w użyciu tego największego blockchaina.

Przygotowanie przed startem– działanie w obrębie jednego nowego portfela

 1. Przygotuj sobie portfel Xverse oraz Sparrow
  • Portfel Xverse jako wtyczkę zainstalujesz tutaj – https://www.xverse.app/download
  • Portfel Sparrow Wallet znajdziesz Tutaj – https://sparrowwallet.com/download/
  • Upewnij się, że Twój portfel Xverse jest załadowany odpowiednią ilością środków podzielonych na UTXO, aby pokryć koszty mintowania oraz ewentualne opłaty transakcyjne.
 2. Halving – moment startu mintowania
  • Dowiedz się, kiedy dokładnie nastąpi halving bloku (np. blok 840 000), ponieważ to wtedy rozpocznie się mintowanie. Będziemy informować o szczegółach na Discord.
 3. Mintowanie na platformie MagicEden:
  • Zaloguj się na MagicEden używając swojego portfela Xverse.
  • Wyszukaj zakładkę ‘runes’ lub inny odpowiedni dział stworzony specjalnie na to wydarzenie.
 4. Akcja mintowania:
  • Gdy nadejdzie czas halvingu, zacznij mintować. Dzięki przygotowanym UTXO nie musisz czekać na zatwierdzenie pojedynczych transakcji.
 5. Monitoruj proces:
  • Śledź swoje transakcje i saldo w portfelu Xverse, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Wskazówki:

 • Szybkość to klucz. Bądź gotowy na start mintowania. Każda sekunda jest cenna.
 • Przygotuj UTXO. Jeśli używasz systemu, w którym transakcje są potwierdzane przez UTXO (np. jak w Bitcoin), upewnij się, że masz odpowiednio przygotowane UTXO w portfelu.

https://www.nicehash.com/countdown/btc-halving-2024-05-10-12-00

Instalacja portfela Xverse i Sparrow:

Portfel Xverse:

 • Instalacja jako wtyczka do przeglądarki z oficjalnej strony Xverse.
 • Tworzenie konta i zapisywanie seed (klucz przywracania).
 • Deponujemy tyle BTC w Xverse ile chcemy wykorzystać lub podzielić

Portfel Sparrow:

 • Pobierz i zainstaluj Sparrow Wallet z oficjalnej strony.
 • Jesli robisz w obrębie jednego portfela to importuj seed z Xverse do Sparrow, wybierając opcję importu, wpisując słowa kluczowe i ustawiając hasło.

Importowanie Xverse do Sparrow

Klikamy import wallet

Wybieramy opcje importowania portfela za pomocą SEED i odpowiednią ilość słów

Wpisujemy słowa i klikamy discover wallet, ustalamy hasło itd. Portfel zapisze się nam na PC jako zaszyfrowany plik, który będziemy odtwarzać w Sparrow za pomocą wcześniej ustalonego hasła

Jak pojawi nam się taki komunikat zatwierdzamy

Wpisujemy słowa i klikamy discover wallet, ustalamy hasło itd. Portfel zapisze się nam na PC jako zaszyfrowany plik, który będziemy odtwarzać w Sparrow za pomocą wcześniej ustalonego hasła Wybieramy rodzaj portfela 🚨 Taproot

Sprawdzamy poprawność naszych adresów w Xverse oraz Sparrow – adresy powinny być takie same – Taproot i Ordinals, na ten adres wysyłamy BTC, które będziemy dzielić . W xverse klikajac receive pojawią się nam 3 adresy adres ORDINALS i Taproot powinien być taki sam jak w sparrow

Sparrow

Xverse

Wykonywanie transakcji

Jeśli już jesteśmy pewni, że wszystko się zgadza to naszą pierwszą transakcję wykonujemy właśnie na ten adres. Ta opcja z podziałem jest dla osób, które chcą mintować więcej niż 1 raz.

 • Transakcja ta powinna być taka kwota, którą chcemy podzielić + jeszcze wam coś zostanie. Mintujesz 1 raz wrzucasz na wallet 0.0011 BTC, 2 razy 0.0022 itd.

Podział na UTXO

Dzielić będziemy to na wiele utxo, czyli osobne transakcję które będzie można wykorzystać do mintu.

Musicie zdecydować ile BTC chcecie na to przeznaczyć, nie jest to tutaj najtańsze, jednak może być opłacalne ze względu na to, że jest to coś nowego i dopiero startuje, jeśli pamiętacie SATS to jest to podobna akcja, która może wynagrodzić.

Ja podzieliłem na kilka różnych UTXO po 100k satoshi, po 50k satoshi i po 30 k satoshi, ze wzgledu na to, że nie wiem, które wykorzystam, jeśli jednak chciałbym wykorzystać wszystkie to tez nie ma problemu, bo one się konsolidują.

Przykład podziału na 100k sats

Naszym zdaniem należy przygotować minimum 0.001 BTC dziś jakieś 63$, aby wykonać jeden mint, więc jeśli chcesz zrobić 5 -10 mintów potrzeba tobie osobnych zabezpieczonych transakcji po 0.001 X 10 = 0.01 BTC dziś to koszt około 630$ + fee

Podział na 10 osobnych transakcji dziś to koszt 36$ – koszt może się zmieniać, w zależności od kosztów transakcji w mempool, przy 5 transakcjach będzie to 0.005 315$ + 0.00033 BTC fee 20$ Jeśli chcesz wykonać 1-3 mint też ok, warto spróbować Po dzisiejszych kosztach taka akcja to około 700$ w BTC ~ 0.0111 BTC – tyle trzeba wysłać na portfel

https://mempool.space/

Jak Ja podzieliłem swoje BTC

Ja zamierzam wysłać na portfel 0.1 BTC, które podzielę na blisko 100 transakcji, a ile mintów uda mi się zrobić zobaczymy, Jaka jest sensowna kwota, aby ja przeznaczyć ciężko stwierdzić – jeśli chcesz wykonać 1 mint nie ma sensu bawić się w podział, ( nie wiem czy tez trafisz jakiegoś fajnego RUNE jednym mintem)

Jeśli jednak chcemy wykwykonać minimum 10 mintów to ma już to sens łatwo jest to też policzyć – jeśli na mint przeznaczymy 100 000 satoshi, czyli 0.001 BTC ~ 63$ – aktualny kurs BTC dziś 15.04.2024 to 63 000$ za BTC + potrzebujemy jeszcze BTC na fee transakcyjne

PRZYKŁAD JAK PODZIELIĆ I PRZYGOTOWAC 10 OSOBNYCH UTXO

Zanim jednak podzielimy naszego BTC warto zaczekać na Tańsze opłaty Chociaż dziś 19.04.2024 tuz przed halvingiem będzie ciężko! Sprawdzamy je tutaj https://mempool.space/

Do 10 podziałów będzie nam potrzebne 0.0111 BTC – wpłacamy BTC na adres TAPROOT (ten sam co w Xverse i Sparrow

 1. Kopiujemy ten adres, następnie przechodzimy do Sparrow wallet
  • w opcjach szukamy send to many, pojawi nam się coś jak arkusz kalkulacyjny z tabelkami

Po uzupełnieniu pliku zobaczymy wszystkie nasze szczegóły tutaj

 • Jesli chodzi o opłate, czyli ten suwak RANGE tam najkorzystniej ustawić około 85-90sats/vB

Klikamy Create transaction i czekamy az zostana zatwierdzone w sieci

Zobaczymy takie okno, klikamy sign

Tak wygląda gotowa transakcja, klikamy BROADCAST TRANSACTION

możemy też ja podejrzeć w sieci klikając View Final transaction. Po dokonaniu transakcji powinna ona wyglądać w ten sposób na blockchain

Po zatwierdzeniu transakcji – Jesteśmy gotowi do mintu !

Narzędzie od Liminex i jego tlumaczenie na filmie

Jeszcze znalazłem coś takiego do SPLITOWANIA na UTXO, pojawiło się mi to na Xverse, ja tego nie testowałem, bo uśżyłem tej opcji z Sparrow wallet, gdzie samemu zdecydowałem ile co, gdzie.

https://luminex.io/runes/split-utxos

Tutaj wygląda na to, że z głównego adresu, można sobie podzielić BTC na UTXOs

Tutaj tłumaczy co i jak

UTXO na przykładzie 0.01 BTC podzielonych na 10 transakcji na portfelu

Załóżmy, że masz 0.0111 BTC w swoim portfelu, a chcesz dokonać 10 transakcji, każda o wartości 0.001 BTC (100,000 satoshi). Proces ten będzie obejmować podział twojego początkowego UTXO na mniejsze UTXO, które zostaną wykorzystane w każdej transakcji.

Krok 1: Stan początkowy portfela w UTXO

Masz w portfelu jedno UTXO:

 • UTXO1 – 0.0111 BTC

Krok 2: Tworzenie transakcji

Chcesz podzielić 0.01 BTC na 10 transakcji po 0.001 BTC każda. W idealnym przypadku, tworzysz jedną transakcję wyjściową, gdzie wykorzystujesz całe UTXO1, a następnie generujesz 10 nowych UTXO, każde o wartości 0.001 BTC. Dodatkowo, tworzysz jeden UTXO na resztę środków, która pozostała (0.0011 BTC).

 • UTXO2 do UTXO11 – każdy po 0.001 BTC (100,000 sats)
 • UTXO12 – 0.0011 BTC (reszta)

Krok 3: Opłaty transakcyjne

Musisz uwzględnić opłaty transakcyjne za wykonanie takiej transakcji. Opłaty transakcyjne są pobierane za przestrzeń, którą transakcja zajmuje w bloku. Skoro twoja transakcja ma wiele wyjść (11 wyjść), będzie większa niż standardowa transakcja i zatem opłata może być wyższa. Może się okazać, że musisz dostosować kwotę UTXO12 (reszty), aby pokryć te opłaty.

Krok 4: Broadcast i potwierdzenie transakcji

Po utworzeniu transakcji, jest ona rozgłaszana w sieci Bitcoin i musi zostać potwierdzona przez górników. Po potwierdzeniu, nowe UTXO (UTXO2 do UTXO12) stają się dostępne do dalszego wykorzystania.

Krok 5: Wykorzystanie nowych UTXO

Po potwierdzeniu transakcji każde z nowo utworzonych UTXO (UTXO2 do UTXO11) można wykorzystać do przeprowadzenia kolejnych transakcji o wartości 0.001 BTC. Każde z tych UTXO może być wysłane do różnych odbiorców w zależności od twoich potrzeb.

Krok 6: Zarządzanie resztą

UTXO12 (0.0011 BTC minus opłaty transakcyjne) pozostaje w twoim portfelu i może być wykorzystane w przyszłości. Jeśli opłaty były wyższe, wartość tego UTXO będzie odpowiednio mniejsza.

Podsumowanie

Podzielenie jednego większego UTXO na wiele mniejszych może być przydatne dla lepszej kontroli nad wydatkami i płynnością środków, ale wymaga to uwzględnienia opłat transakcyjnych oraz efektywnego zarządzania UTXO w celu uniknięcia nadmiernego rozdrobnienia (co może prowadzić do wyższych opłat w przyszłości).

Jeśli chodzi o BTC i wysyłanie ich działa tutaj metoda FIFO (First In, First Out):

 • W tym przypadku UTXO1 zostało użyte jako pierwsze, ponieważ miało wystarczającą kwotę, by pokryć większość potrzebnej sumy.

OP_RETURN:

 • Gdybyś chciał dołączyć dodatkowe informacje do swojej transakcji, takie jak Runy, można użyć operatora OP_RETURN. Ten skrypt pozwala na dołączanie danych do transakcji bez wpływania na jej wykonanie. Te dane nie zmieniają wartości przesyłanych środków, ale pozostają częścią zapisu na blockchainie.

Podsumowując, zarządzanie UTXO umożliwia efektywne wykorzystanie środków na Twoim portfelu, a technika OP_RETURN pozwala na dodawanie dodatkowych informacji do transakcji, co może być przydatne w różnych scenariuszach, jak np. mintowanie tokenów Runy.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o RUNES Prostocol na BTC

Protokół Bitcoin Runes to innowacyjne rozwiązanie w świecie kryptowalut, które pozwala na tworzenie tzw. tokenów wymiennych bezpośrednio na blockchainie Bitcoin. To narzędzie otwiera nowe możliwości dla użytkowników i programistów, umożliwiając tworzenie różnorodnych projektów i zwiększając użyteczność sieci Bitcoin.

Na grafice przedstawiono ekosystem Runes, który obejmuje różne kategorie projektów i usług związanych z protokołem Runes na Bitcoinie. Jest to sieć różnych tokenów, platform, rynków i narzędzi, które współpracują ze sobą. Poniżej znajduje się opis głównych elementów ekosystemu według kategorii widocznych na grafice:

Tokeny „Pre-runes” (przed wprowadzeniem Runes):

 • Projekty takie jak Genesis Rune(s), Runestone czy Rune Pups, które są związane z wczesnym etapem rozwoju protokołu i mogą oferować użytkownikom specjalne korzyści lub role w sieci Runes.

Platformy uruchomieniowe / Mintpady:

 • Ordinalbot, luminex, Runespad, Bitcoin Rune, Orbit – to platformy, które umożliwiają tworzenie (mintowanie) nowych tokenów Runes.

Rynki i giełdy (DEX – Decentralized Exchanges):

 • Magic Eden, OKX – platformy handlowe pozwalające na wymianę i sprzedaż tokenów Runes.

Portfele / Narzędzia / DeFi:

 • Xverse, unisat,ordinals wallet – portfele kryptowalutowe i narzędzia wspierające zarządzanie tokenami Runes oraz inne funkcjonalności finansowe oparte na blockchainie.

Symbole i funkcjonalności:

 • W ekosystemie znajdują się również projekty, których nazwy i logotypy sugerują specjalizację w różnych aspektach technologii blockchain, jak na przykład RuneMine (potencjalnie związane z wydobyciem kryptowalut) czy RunesMarketCap (możliwie narzędzie do śledzenia kapitalizacji rynkowej tokenów Runes).

Ekosystem Runes wydaje się być szeroką siecią projektów i usług, które mają na celu rozwijanie możliwości wykorzystania Bitcoin Runes – nowych tokenów funkcjonalnych działających na blockchainie Bitcoin. Każdy z tych elementów odgrywa różne role, od oferowania platform do mintowania tokenów, przez ich handel i zarządzanie, po dostarczanie narzędzi analitycznych i wsparcie dla projektów DeFi.

Gdzie mintujemy Runes?

Trzeba brać pod uwagę opłaty jak i ilość transakcji oczekujących, podobnie jak za każdym razem gdy kupujemy cos np na magic eden. Czasem może się trafić tak, ze nie uda ci się wymintować z uwagi na to, ze ktoś zrobił to przed tobą Twoja, mintowanie się zakończy, a Twoja transakcja będzie dalej wisieć

Wysokość opłat za mintowanie można tez ustawić manualnie wybierając Custom, jeśli ustawisz wiekszą opłate niż inni masz większe szansę na wymintowanie, podobnie jak omawiałem wyżej podczas podziału BTC na UTXO

Opłaty sprawdza się tutaj https://mempool.space

Strona Liminex

https://luminex.io/runes/mint

Wybieramy Ticker, ilość mintów oraz koszty fee, później po zatwierdzeniu transakcji na portfelu czekamy aż zostanie potwierdzona w sieci.

Gdzie handlujemy ?

DEXy

Magic Eden

https://magiceden.io/runes/SATOSHI%E2%80%A2NAKAMOTO


Ordinals wallet

https://ordinalswallet.com/


Unisat

https://unisat.io/runes/market


OKX

https://www.okx.com/pl/web3/marketplace/runes

Cex

Gdzie można stworzyć swoją rune zrobić deploy

Unisat funkcja ETCH

https://unisat.io/runes/inscribe, następnie mintowanie to Mint

Luminex funkcja ETCH

https://luminex.io/runes/mint

Najpopularniejsz rune po starcie

10 najpopularniejszych projektów

00 – U08 – RSIC•GENESIS•RUNENCOMMON•GOODS
Projekt @rodarmor
Unlimited supply
Czas na mint: do kolejnego halvingu

01 – Z•Z•Z•Z•Z•FEHU•Z•Z•Z•Z•Z
Projekt @FehuLayer
Ma być rozdystrybuowana w formie airdropu dla posiadaczy: Runestone (@LeonidasNFT ) oraz RSIC Meta Protocol (@rune_coin )

02 – DECENTRALIZED

Projekt @CyberKongz (@decentralized02)
W tym tygodniu ma być ogłoszona alokacja
Dystrybucja dla posiadaczy Ordinalsa Prometheans (do kupienia na @MagicEden )
Na moment pisania postu nie było snapshotu

03 -DOG•GO•TO•THE•MOON
Projekt @LeonidasNFT
Premint całego supply
Dystrybucja dla posiadaczy Ordinalsa Runestone (do kupienia na @MagicEden )Snapshot został wykonany wczoraj (przewidziane są jeszcze 2 airdropy nieznanych run).

04 – THE•RUNIX•TOKEN
Projekt @BVMnetwork

05 – DOG•DOG•DOG•DOG•DOG
Autor nieznany

06 – SATOSHI•NAKAMOTO
Autor nieznany
Wylistowane na @gate_io

07 – MEME•ECONOMICS
Autor nieznany
Wylistowane na @gate_io

08 – RSIC•GENESIS•RUNE
Projekt @rune_coin
Dystrybucja dla posiadaczy Ordinalsa RSIC METAPROTOCOL
(do halvingu kopał co block określoną ilość run)

09 – LOBO•THE•WOLF•PUP
Projekt @_BuoyantCapital
Dystrybucja dla posiadaczy Ordinalsa Rune Doors (snapshot podczas bloku 840574)

10 – THE•RUNE•HAMMER
Autor nieznany

Lista tych Rune oraz research jest też przedstawiona tutaj u Tron Cienia na X
https://x.com/TronCienia/status/1782675550131069112

Jak działa Bitcoin Runes?

Protokół wykorzystuje model UTXO (Unspent Transaction Output), który jest fundamentem systemu transakcyjnego Bitcoin, oraz operację OP_RETURN. Dzięki OP_RETURN możliwe jest dodanie do transakcji dodatkowych danych (do 80 bajtów), które nie obciążają sieci, ponieważ są traktowane jako niewykorzystane w przyszłości (unspendable). To pozwala na efektywniejsze zarządzanie danymi bez wpływu na wydajność sieci

Zastosowanie Runes Bitcoin Runes ma duży potencjał w tworzeniu tzw. „meme coins” oraz innych projektów społecznościowych, co może przyciągnąć nowych użytkowników do sieci Bitcoin i zwiększyć jej wartość transakcyjną.

Dalsze kroki w rozwoju Bitcoin Runes obejmują wprowadzenie możliwości handlu bezpośredniego między użytkownikami oraz potencjalne integracje z warstwami drugimi sieci Bitcoin, co mogłoby dalej zwiększyć funkcjonalność i wydajność tego rozwiązania.

Projekt Runes jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju i, jak każda nowa technologia, może ulec zmianom. Warto śledzić jego rozwój i być na bieżąco z aktualizacjami, aby w pełni wykorzystać jego potencjał w przyszłości.

BRC-20 a Runes: Jakie są różnice?

Główną różnicą pomiędzy BRC-20 a Runes jest to, że BRC-20 nie jest oparty na UTXO i generuje dużą liczbę niepotrzebnych UTXO. Runes dąży do minimalizacji tego problemu, stawiając na prostotę i efektywność zarządzania UTXO.

Co to jest Metaprotokół RSIC?

RSIC, czyli Rune Specific Inscription Circuit, jest metaprotokołem, który łączy Ordinals z farmingiem yield. RSIC wykorzystuje ordinals do tworzenia unikalnych „NFT” na Bitcoinie, które mogą zarabiać Runes dla swoich posiadaczy.

Czym konkretnie są Bitcoin Runes?

Bitcoin Runes to nowy standard tokenów na platformie Bitcoin, opracowany przez Caseya Rodarmora, który wprowadza łatwiejszy i bardziej efektywny sposób na tworzenie tokenów wymiennych. Dzięki wykorzystaniu modelu UTXO Bitcoin oraz operacji OP_RETURN, Bitcoin Runes ma na celu uproszczenie tworzenia i zarządzania tokenami, a także rozszerzenie funkcjonalności sieci Bitcoin o możliwość tworzenia monet społecznościowych (meme coins) i innych projektów społecznościowych.

Dlaczego Bitcoin Runes jest innowacyjny?

Bitcoin Runes wykorzystuje model UTXO i operację OP_RETURN do dołączania dodatkowych informacji do transakcji Bitcoin. Dzięki temu pozwala na bardziej efektywną organizację danych i lepsze zarządzanie tokenami na blockchainie Bitcoin. Protokół zaprojektowano tak, aby minimalizować „śmieciowe” UTXO, co poprawia wydajność sieci.

Jak działa Bitcoin Runes?

 • Model UTXO (Unspent Transaction Output): Każda transakcja zużywa posiadane aktywa użytkownika, a algorytm oblicza nowe saldo po przekazaniu odpowiedniej ilości tokenów do odbiorcy. Każde UTXO może przechowywać dowolną ilość różnych Runes.
 • OP_RETURN: Operacja umożliwia dodanie do 80 bajtów danych do transakcji, która staje się niezbywalna. Dane te mogą zawierać informacje o tokenie, w tym nazwę, ID, symbol, polecenia dla określonych działań i inne potrzebne informacje.
 • Tworzenie (Etching): Proces tworzenia nowego tokena, gdzie określa się jego nazwę, symbol, ilość dostępną, podzielność i inne parametry.
 • Wydobywanie (Minting): Proces produkcji tokenów, który może być otwarty dla wszystkich użytkowników lub zamknięty, ograniczony do określonych warunków.
 • Transfer (Transferring): Tokeny mogą być transferowane między użytkownikami poprzez dzielenie UTXO zgodnie z instrukcjami zapisanymi w OP_RETURN.

Korzyści z Bitcoin Runes:

 • Simplifikacja (Prostota): Ułatwia tworzenie i zarządzanie tokenami wymiennymi.
 • Efektywność zasobów: Minimalizuje obciążenie sieci przez ograniczenie danych wprowadzanych do blockchain, czyli unika nadmiernego zużycia zasobów sieci dzięki wykorzystaniu operacji OP_RETURN, która jest mniej zasobożerna w porównaniu z innymi standardami.
 • Rozszerzona funkcjonalność: Potencjalnie zwiększa użyteczność sieci Bitcoin poprzez dodanie nowych typów transakcji.
 • Integracja z modelem UTXO: Komplementuje istniejący sposób zarządzania aktywami na Bitcoinie, co sprawia, że Runes są praktyczne i efektywne.

Przykładowe zastosowania Bitcoin Runes:

 • Monety społecznościowe: Runes może służyć do tworzenia i zarządzania monetami społecznościowymi, które są popularne w środowiskach internetowych.
 • Rozbudowa bazy użytkowników: Możliwość tworzenia tokenów może przyciągnąć nowych użytkowników zainteresowanych handlem i inwestowaniem w różnorodne aktywa na Bitcoinie.

Bitcoin Runes to obiecujące narzędzie, które może znacząco rozszerzyć funkcjonalność i użyteczność sieci Bitcoin, oferując nowe możliwości zarówno dla twórców jak i użytkowników cyfrowych aktywów

źródła:

https://www.coingecko.com/learn/what-are-bitcoin-runes

https://sovryn.com/all-things-sovryn/bitcoin-runes-tokens


Ostatnie wpisy


Masz pytania?
Zapraszamy


Znajdź nas w Social media


Nie zapomnij subskrybować kanału YouTube, aby Cię nic nie ominęło i być na bieżąco!


Dołącz na nasz Telegram

Dołącz do naszego Discorda

kliknij baner


Nota Prawna

Treść materiałów na kanale YouTube:  Marek Porwoł oraz artykułów, wszelkich tekstówprezentacjinagrań audio i video w domenie i subdomenachmarekporwol.pl mają wyłącznie charakter informacyjnoedukacyjnyNie stanowią „rekomendacji” i treści NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).r

Treści te mają charakter informacyjno- edukacyjny i są wyrazem moich osobistych poglądów. Niemniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Nie stanowią one jednak porad inwestycyjnych.

Żadna z instrukcji i filmów przedstawionych NIE daje GWARANCJI zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Także ja nie gwarantuje Ci ani zysku, ani odzyskania wkładu.

Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy biznes online lub kryptowaluty NIE dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci NIE dam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *