marek.ebiznes@gmail.com

Yoroi wallet – jak założyć i z niego korzystać oraz jak stakować cardano Ada

Zarabianie w Internecie

Yoroi wallet – jak założyć i z niego korzystać oraz jak stakować cardano Ada

W tym artykule przedstawię wam krok po kroku jak założyć i korzystać z portfela Yoroi oraz jak stakować Cardano ADA

Yoroi to lekki portfel do delegowania ADA. W przeciwieństwie do Daedalus nie pobiera tak dużo danych na komputer, ale zamiast tego łączy się z jej wersją w chmurze na serwerze. Jest podobny do portfela Metamask, który można znaleźć w świecie Ethereum.

Portfel Yoroi jest dostępny jako rozszerzenie przeglądarki, które można zainstalować w popularnych przeglądarkach, w tym Chrome, Edge i Firefox. Dostępna jest również wersja aplikacji mobilnej na Androida i iOS.

Upewnij się, że pobierasz poprawną wersję z oficjalnej strony Yoroi – https://yoroi-wallet.com/. Często zdarzają się aplikacje naśladujące, które są fałszywe i będą próbowały ukraść Twoje ADA.

Ten samouczek wideo obejmie instalację rozszerzenia przeglądarki Yoroi Wallet w Brave, przeglądarce opartej na Chrome, utworzenie nowego portfela i użycie tego portfela do delegowania salda ADA do puli udziałów.

Jak zainstalować Yoroi Wallet dla Chrome, Firefox, Brave

Wejdź na stronę Yoroi – https://yoroi-wallet.com/. Upewnij się, że jesteś na właściwej stronie.

Z menu rozwijanego wybierz odpowiednie rozszerzenie.

Spowoduje to przejście do sklepu internetowego Chrome lub innej przeglądarki. Ponownie sprawdź, czy korzystasz z odpowiedniej domeny dla Google.

Kliknij Dodaj lub Dodaj do Chrome

Pojawi się komunikat ostrzegawczy dotyczący rozszerzenia.

Kliknij Dodaj rozszerzenie.

Zobaczysz komunikat o powodzeniu informujący, że rozszerzenie zostało zainstalowane.

Rozszerzenie pojawi się w Twojej ikonie rozszerzeń w przeglądarce. Kliknij, aby rozwinąć kartę rozszerzeń. Zobaczysz Yoroi pojawiające się pod obszarem „nie potrzebuje dostępu”.

Możesz sobie tutaj również przypiąć to rozszerzenie do paska przeglądarki, aby w razie potrzeby móc szybko z nim korzystać.

Kliknij ikonę Yoroi, aby załadować rozszerzenie.

Przejdziesz teraz przez podstawową konfigurację.

Wybierz język i naciśnij Dalej.

Zaakceptuj warunki użytkowania (a także przeczytaj je) i naciśnij kontynuuj.

Zezwalaj na adresy URL płatności Cardano
Yoroi pozwoli Ci generować specjalne linki na stronie i udostępniać je w celu szybszego i łatwiejszego otrzymywania płatności. Zawsze możesz włączyć tę funkcję w Ustawieniach.

Tutaj możesz to włączyć albo dać skip, ja dałem skip

Jak stworzyć portfel z Yoroi

Zakładając, że pomyślnie zainstalowałeś rozszerzenie w swojej przeglądarce, możesz teraz utworzyć nowy portfel.

Jeśli masz istniejący portfel, możesz go przywrócić. Możesz także przywrócić portfel utworzony w Daedalus lub połączyć swój portfel sprzętowy z Trezorem albo Ledger Nano.

Kliknij „Utwórz portfel” „Create wallet” na ekranie uruchamiania.

Wybierz walutę, w tym przypadku „Cardano” i wybierz „Utwórz portfel”.

Nadaj portfelowi nazwę. Ta nazwa jest tylko dla Ciebie, abyś mógł rozpoznać który portfel jest, który jesli będziesz miał ich więcej w jednej aplikacji, będziesz też mógł śledzić, który portfel jest do czego.

Podobnie jak możesz mieć różne konta bankowe dla różnych funkcji.

Utwórz „hasło do wysyłania” dla swojego portfela.
Hasło służy do autoryzacji transakcji w Twoich portfelach, takich jak wysyłanie ADA, delegowanie do puli udziałów lub głosowanie.

Ważne jest, aby upewnić się, że masz bezpieczne hasło o dużej liczbie znaków, przy użyciu wielkich i małych liter oraz cyfr i symboli.

Tworzenie wielowyrazowego hasła czasami ułatwia jego zapamiętanie. Tak czy inaczej, upewnij się, że zapisałeś to w bezpiecznym miejscu.
Odzyskaj przegląd fraz

Następnym krokiem jest utworzenie frazy odzyskiwania. To jest losowe hasło składające się z 15 słów, które służy do przywracania portfela na innym urządzeniu. Każdy może użyć tych 15 słów, aby przywrócić portfel i przesłać środki do innego portfela bez hasła wysyłania.

Upewnij się, że nikt nie widzi Twojego ekranu. Upewnij się, że słowo zdanie jest zapisane i przechowywane w bezpiecznym miejscu, z dala od możliwości zgubienia czy uszkodzenia.

Zapisz frazę odzyskiwania i przygotuj się, aby wpisać ją z powrotem w rozszerzeniu portfela.

Następny ekran poprosi o przywrócenie frazy odzyskiwania, wpisując słowa lub wybierając je na ekranie.

Gdy skończysz, kliknij Zaakceptuj, aby wyświetlić monity na ekranie i kontynuuj.
Jeśli kiedykolwiek chcesz przywrócić portfel, to fraza przywracająca jest tym zabezpieczeniem, by móc go przywrócić.

W tym momencie dobrym pomysłem może być usunięcie portfela Yoroi i przećwiczenie przywracania portfela z frazy początkowej przed przeniesieniem ADA do portfela, tylko po to, aby nie stracić ich pewnego dnia z powodu braku możliwości przywrócenia portfela.

Twój portfel został utworzony!

W tym momencie będziesz musiał wysłać ADA do tego portfela, klikając ODBIERZ w górnym menu. Nie możesz stakować ADA na Yoroi, jeśli nie masz żadnego ADA w swoim portfelu.

Otrzymasz adres portfela.

Użyj tego adresu jako adresu odbiorczego jeśli chcesz sobie wysłać Cardano z giełdy, na której kupujesz ADA, albo przesłać z portfela, który posiadałeś wcześniej.

Możesz również użyć kodu QR do wypełnienia ciągu adresu płatności.

Jeśli użyjesz powyższego adresu z tego zdjęcia jako test dziękuję.

addr1qx8glfzd929wpv3yhz6czkmeemnyjhx5xvteg630q8759m5ntuz24mfy974nw8hm8wwekj5tv5aqs2rpvx6zradunfhqz3a52p

Oznacza to, że wysyłasz ADA na mój adres i chętnie przyjmę to jako darowiznę 😊

Sprawdź więc, czy wysyłasz go na właściwy adres. Możesz odwołać się do ostatnich 5 znaków. Zazwyczaj będą one niepowtarzalne i powinny odpowiadać adresowi, którego używasz.

Jesteś gotowy, aby delegować ADA na Yoroi.

Delegowanie/Stawka ADA na Yoroi do delegatorów

Teraz gdy masz zainstalowane rozszerzenie portfela Yoroi, możesz delegować ADA.

W aplikacji portfela Yoroi kliknij menu „Lista delegatów” u góry, aby rozpocząć.

Możesz przeglądać wszystkie wymienione pule, ale możesz także wyszukać pulę według jej identyfikatora lub nazwy giełdowej.

Nazwa DELEGATORA, którego używam ja to VLHLA [VLHLA] VALHALLA

Jest nowa pula o niskim nasyceniu i dobrym wzroście. Dodatkowo o niskich kosztach operacyjnych, dodatkowo oferuje swoim użytkownikom wiele udogodnien i airdropów z sieci Cardano

Posiadają kilka miejsc, gdzie można śledzić rozwój ich działań

Telegram https://t.me/valhallapool

Twitter: https://twitter.com/valhallapool

Strona: https://adapools.org/pool/29889ecc8151e5a93fcd321cd905eee0f50c8364273550205058bfe8

Potwierdzanie delegacji

W tym procesie deleguję do puli 100 ADA. Za aktywacje nowego adresu i delegowanie obowiązuje opłata transakcyjna w wysokości 2.174257 ADA.

Należy o tym pamiętać, jeśli zamierzasz stale przełączać się pomiędzy poolami. Wpisz swoje hasło do wysyłania, które utworzyłeś podczas tworzenia portfela i kliknij deleguj.

Teraz pomyślnie delegowałeś swojego ADA do puli za pomocą portfela Yoroi!

Jeśli redelegujesz swoje ADA z jednego poola do innego, płacisz tylko Fee i czekasz już tylko 2 epoki aby twoja stawka ADA stała się aktywna w nowym poolu, jednak podczas tego oczekiwania w dalszym ciągu otrzymujesz nagrody z poprzedniego poola. Tylko gdy rejestrujesz pierwszy raz całkiem nowy wallet to czekasz 4 epoki

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak delegować ADA na Yoroi masz pytania dołącz do telegramu

Wysyłanie dodatkowego ADA do istniejącego portfela.

Jeśli wysyłasz dodatkowe ADA do portfela, który jest już delegowany do puli, to ADA doda się do już istniejącej ilości ADA, która jest w portfelu i zostanie uwzględniona w następnym cyklu delegowania. Nie trzeba ponownie delegować ADA, dzieje się to automatycznie.

EP009 – Jak stawiać Cardano (ADA) na nagrody i jak działają nagrody?

Co to jest Proof of stake?

Proof of Stake (PoS) to sposób, w jaki Cardano i niektóre inne łańcuchy bloków weryfikują bloki, które tworzą łańcuchy. Użytkownicy lub delegaci łączą swoje ADA, kryptowalutę Cardano, razem i delegują je do puli. Im więcej ADA jest delegowanych, tym większe zaufanie ma ta pula i tym więcej bloków wytworzy.

Z drugiej strony Proof of Work (PoW) działa, wykorzystując moc obliczeniową do wydobywania lub sprawdzania poprawności bloków. Im więcej masz mocy, tym więcej bloków możesz wyprodukować.

PoS wymaga łączenia ADA razem w celu sprawdzenia poprawności, podczas gdy PoW wymaga masowej mocy obliczeniowej do wydobycia.

Jak działa staking na Cardano

Staking jest stosunkowo łatwym procesem na Cardano. Po przeniesieniu ADA do portfela możesz delegować lub skierować saldo portfela do puli stawek, którą chcesz używac by pomagac tworzyć kolejne bloki w sieci. W zależności od ilości ADA, która została przypisana do puli, może to spowodować blokadę lub nie.

Zwykle pula z ponad 1,5 miliona ADA wytworzy blok w każdej epoce (5 dni).

Twój ADA nigdy nie opuszcza twojego portfela. Po prostu wskazujesz swój portfel na basen. Tak działa delegowanie. Jeśli ktoś prosi Cię o przesłanie salda ADA na adres portfela, jest to oszustwo. Twój ADA nigdy nie powinien opuszczać Twojego portfela.

Dlaczego miałbyś stawiać Cardano (ADA)? Jakie są korzyści?

Dostajesz ADA za stakowanie. Za trzymanie swojego ADA i delegowanie go do puli, otrzymujesz premię ~5% ADA rocznie. Jest on wypłacany proporcjonalnie co 5 dni. Oznacza to, że twoje ADA faktycznie zwiększa swoją wartość co 5 dni.

Inną korzyścią jest zmienna wartość ADA, która zgodnie z obecnymi trendami aprecjonuje i zwiększa swoją wartość w stosunku do walut fiducjarnych w długim okresie.

Ile nagrody otrzymujesz za Staking Cardano (ADA)

Kwota, którą otrzymujesz z puli podczas delegowania, będzie się różnić w zależności od puli w zależności od bieżącej wydajności i nasycenia puli.

Im niższe nasycenie, tym mniej regularne nagrody w puli, a co za tym idzie, będą się wahać w wartości nagrody. W basenach delegatorów o wyższym poziomie nasycenia zobaczysz więcej bloków, które są konsekwentnie tworzone, co zapewnia bardziej spójną nagrodę.

Jak stakować Cardano ADA?

Proces stakowania jest łatwy i bezpieczny. Musisz tylko sam zarządzać bezpieczeństwem swojego portfela.

Utwórz portfel za pomocą jednej z popularnych aplikacji do obsługi portfela, upewniając się, że pochodzi od właściwych i prawdziwych programistów.

Przenieś ADA do portfela.

Wybierz pulę, do której chcesz delegować, korzystając z karty delegowania w aplikacji.

Zapłać opłatę za delegację i poczekaj na nagrody, które zwykle pierwszy raz przychodzą po 20-25 dniach.

Twój ADA nigdy nie opuszcza twojego portfela. Po prostu wskazujesz i przypisujesz swoją ADA do puli, którą chcesz wspierać.

Oddelegowałem, kiedy zobaczę moje nagrody?

Nagrody są wypłacane co 5 dni, gdy Twoja delegacja do puli stanie się aktywna i ta pula wygeneruje bloki w stanie aktywnym.

Kiedy po raz pierwszy delegujesz do puli, twoja ADA jest w stanie na żywo, aż do końca epoki. Kiedy epoka dobiegnie końca i zostanie zrobione zdjęcie, Twoja stawka staje się aktywna. W tym aktywnym stanie, jeśli pula wytworzy blok, otrzymasz nagrody z puli w postaci wybitych tokenów i opłat transakcyjnych w bloku. Pod koniec tej epoki obliczane są nagrody z epoki. Pod koniec epoki nagrody są następnie rozdzielane.


Epoka 1: Delegacja jest w stanie aktywnym
Epoka 2: Delegacja staje się aktywna, a jeśli pula mennic blokuje się, otrzymasz nagrody
Epoka 3: Nagrody są obliczane
Epoka 4: Nagrody są rozdawane
Epoka 5: Cykl zaczyna się ponownie od kroku Epoki 2

Ponieważ każda epoka trwa 5 dni, proces ten trwa około 20-25 dni, w zależności od tego, kiedy rozpocząłeś delegację. Być może rozpoczęłeś delegowanie zaraz po zmianie epoki i wykonaniu migawki, co oznacza, że ​​masz jeszcze kilka dni, zanim epoka przejdzie w stan na żywo.

Co to jest okres blokady?

Nie ma okresu blokady z stakowaniem do puli stawek Cardano. Możesz swobodnie przenosić ADA do i z portfela, handlować lub wydawać. Dopóki twoje ADA jest w puli przed okresem migawki epoki, twoje ADA będzie rejestrowane jako nagrody.

Niektóre inne giełdy, w których nie masz kontroli nad ADA, mogą wymagać zablokowania ADA na określony czas, aby uzyskać określony procent. Na przykład, jeśli zablokujesz ADA na okres 3 miesięcy, otrzymasz dodatkowe nagrody za ten okres blokady. Giełda zwykle wykorzystuje tę dodatkową ADA, którą ma do dyspozycji, aby wykonać dodatkowe inwestycje zewnętrzne lub pozwolić na pożyczenie jej na transakcje dźwigni. W ten sposób robią dodatkowe ADA z twojego ADA. To kompromis.

Wadą bycia zamkniętym jest to, że możesz sprzedawać, gdy rynek osiąga szczyt, lub zabezpieczyć swoją pozycję, gdy zaczyna się ona odwracać w bessę. Stawianie na pulę stawek zapewnia dodatkową elastyczność.

Co to jest epoka?

Ramy czasowe Cardano są podzielone na 5 dni. Nazywa się to epoką, a nie epopeją. Na końcu lub na początku każdej epoki sieć Cardano robi migawkę tego, gdzie stawia się ADA na następne 5 dni. Jeśli w tej puli zostaną wyprodukowane bloki, otrzymasz nagrody.

Tak długo, jak jesteś postawiony w punkcie migawki, dobrze jest iść z tą pulą. W razie potrzeby możesz przenosić swoje ADA i wycofywać, aby handlować na rynkach czy NFT

Jak wybrać delegatora?

Wybór puli stawek zależy od posiadanej stawki. Jeśli posiadasz niewielką część ADA, powinieneś wybrać pulę, która jest wystarczająco nasycona, aby produkować bloki. Delegacja, która obejmuje łącznie co najmniej 1,5 mln – 2 mln ADA do puli, powinna wystarczyć do wyprodukowania co najmniej 1 bloku na epokę.

Inne rzeczy, na które możesz chcieć spojrzeć, to misja puli.

Niektóre baseny mają misję i cel, takie jak przekazywanie darowizn na cele charytatywne lub wspieranie społeczności Cardano.

Jeśli masz dużą ilość ADA i potrzebujesz przyzwoitego zwrotu z ADA, upewnij się, że jesteś na puli o niskim nasyceniu. Na przykład, jeśli masz 5 mln ADA do delegowania, upewnij się, że znajdujesz się w puli znacznie poniżej maksymalnego punktu nasycenia 63 mln ADA. Twoja delegacja 5M ADA jest więcej niż wystarczająca, aby pomóc bardzo małej puli w konsekwentnym wytwarzaniu bloków i potencjalnie uzyskać wyższy zwrot, ponieważ mniejsze pule mogą mieć nieco wyższe, ale niespójne zwroty.

Jeśli korzystasz z witryn takich jak ADAPools.org, możesz przeglądać statystyki w puli, takie jak miesięczny zwrot z ADA (miesięczny ROA) i dożywotni zwrot z ADA (dożywotni zwrot ROA). Oba te pomiary powiedzą Ci, czy pula pominęła bloki i jest słaba. Jeśli pula ma niski ROA, który wynosi poniżej 4%, mogły wystąpić problemy z pulą, które spowodowały pominięcie bloków. Miejmy nadzieję, że operator basenu nauczył się na swoich błędach.

Liczba przekaźników w puli może pomóc w zmniejszeniu awarii puli. Minimum dwa to dobre. Pozwala to na konserwację, ponieważ jeden przekaźnik można przełączyć w tryb offline w celu aktualizacji, podczas gdy drugi nadal łączy producenta bloku z resztą sieci. Sprawdź, czy pula stawek ma dwa lub więcej przekaźników. Mogą nawet mieć ukryte przekaźniki.

Zainteresuj się operatorem poola. Jeśli możesz skontaktować się z operatorem poola, najprawdopodobniej jest to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić. Pozwoli ci to zrozumieć, co dzieje się z pulą, pomoże odpowiedzieć na twoje pytania i zdobyć nagrody, które powinieneś otrzymać, gdy z nimi obstawiasz.

Wskazówki dotyczące delegowania do puli Cardano

Możesz mieć wiele portfeli

Jeśli masz określoną ilość ADA i naprawdę chcesz wesprzeć niewielką pulę stawek, ale nadal chcesz lub potrzebujesz nagród, możesz podzielić swoje saldo ADA na dwa portfele. Jeden portfel, który możesz przekazać do puli, która przyniesie Ci zwrot, drugi będzie do puli stawek, w którą mocno wierzysz.

Referencje i dodatkowe materiały

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *