marek.ebiznes@gmail.com

Bitcoin – Od Inscripcji do Runów

Zarabianie w Internecie

Bitcoin – Od Inscripcji do Runów

W ostatnich latach kryptowaluty stały się coraz bardziej popularne, wprowadzając nowe technologie i pojęcia, które mogą wydawać się skomplikowane dla osób niezaznajomionych z tematem. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć kluczowe aspekty ekosystemu Bitcoin, w tym inskrypcje i runy, w sposób zrozumiały dla każdego.

Wiele osób na grupie HajsoHolicy za swoją wczesna aktywność w ekosystemie, czyli mintowanie jak i handlowanie inskrypcjami otrzymało NFT – kamienie warte dziś 17.03.2024 około 2600$

Weryfikator adresów airdropów Runestone

https://www.okx.com/pl/web3/toolkit/btc-airdrop

https://magiceden.io/ordinals/marketplace/runestone

Architektem tego cyfrowego zamieszania w świecie NFT jest Leonidas – znawca i kolekcjoner dzieł NFT, który można znaleźć na Twitterze pod adresem @LeonidasNFT. Jego inicjatywa w projekcie Runestone przyciąga uwagę jako wstęp do pełnego uruchomienia protokołu Runes, tworzonego przez Casey’ego Rodarmora, twórcy protokołu Ordinals.

 • Początek projektu Runestone: Projekt Runestone, prowadzony przez osobę o pseudonimie Leonidas, zapowiedział plany dotyczące airdropa (dystrybucji tokenów). Leonidas jest znany jako historyk NFT i kolekcjoner Ordinals w społeczności kryptowalut.
 • Związek z Ordinals: Runestone jest powiązany z protokołem Ordinals, stworzonym przez Casey’ego Rodarmora. Protokół ten umożliwia tworzenie NFT (nierozłącznych tokenów) na łańcuchu bloków Bitcoin.
 • Wyjątkowość Runestone: Leonidas podkreśla, że Runestone to projekt przedstawiający wizję Rodarmora dotyczącą tokenów zamienialnych na Bitcoinie i ma nagrodzić społeczność Ordinals za pierwszy rok działalności, kiedy to ruch ten nie był jeszcze popularny.
 • Aukcja „The Runestone”: Aby pokryć opłaty sieciowe związane z airdropem, przeprowadzono aukcję największej inskrypcji Ordinal, która została wygrana przez „Buoyant Cap” za 8 BTC.
 • Protokół Runes: Jest to nowy protokół oparty na Bitcoinie, który ma zastąpić istniejący standard BRC-20. Runes ma być bardziej efektywny i elastyczny pod kątem tokenów zamienialnych.
 • Wyjątkowy blok Bitcoin: Wspólnymi siłami Marathon Digital’s Slipstream i Ordinalsbot wydobyto największy w historii blok Bitcoin, o wielkości prawie 4000 kilobajtów, zawierający tylko inskrypcję Ordinals.
 • Oczekiwanie na airdrop: Społeczność oczekuje na airdrop Runestone, którego pełne szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, ale podano już pewne wskazówki.
 • Spekulacje dotyczące kwalifikacji: Społeczność spekuluje, że aby kwalifikować się do airdropa, uczestnicy muszą posiadać co najmniej trzy inskrypcje, nie licząc tych zaczynających się od „text/plain” lub „application/json”.
 • Eligible wallets: Mówi się, że ponad 112 000 portfeli kwalifikuje się do airdropa.
 • Filozofia za Runestone: Leonidas podkreśla, że Runestone symbolizuje ludzkie dążenie do tworzenia trwałych znaków i komunikacji z przyszłymi pokoleniami, tworząc most między przeszłością a przyszłością i podkreślając, że sztuka w każdej formie dąży do uchwycenia przemijalności i uczynienia jej wieczną.

Warunki zakwalifikowania się na AIRDROP

 1. Posiadanie Inskrypcji Ordinals: Użytkownik musi posiadać co najmniej trzy inskrypcje Ordinals w swoim portfelu.
 2. Odpowiedni Rodzaj Inskrypcji: Inskrypcje nie mogą mieć typu pliku rozpoczynającego się od „text/plain” lub „application/json”.
 3. Posiadanie Historycznej Inskrypcji: Aby być uprawnionym, adres Bitcoin musiał zawierać inskrypcje z bloku numer 826,600.
 4. Znaczenie Czasu: Użytkownik musiał być aktywny w pierwszym roku istnienia protokołu Ordinals, aby uwydatnić jego wcześniejsze wsparcie dla projektu.

Podstawowe Pojęcia

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, stworzona w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin działa na zdecentralizowanej sieci komputerowej i pozwala na bezpieczne przesyłanie wartości między użytkownikami bez potrzeby pośredników, takich jak banki.

Czym są Satoshis?

Satoshi to najmniejsza jednostka Bitcoina, nazwana na cześć jego twórcy. Jeden Bitcoin dzieli się na 100 milionów Satoshi. To trochę jak grosze do złotówki.

Nowinki w Świecie Bitcoin

Protokoły i Inskrypcje

W ekosystemie Bitcoin pojawiły się nowe technologie, które pozwalają „zapisywać” dodatkowe informacje bezpośrednio w transakcjach Bitcoin. Są to tak zwane „inskrypcje”. Dzięki nim, oprócz przesyłania wartości, można również dołączać obrazy, teksty czy nawet małe programy do transakcji Bitcoin.

Ordinals i BRC-20

Jedną z takich technologii jest protokół „Ordinals”, który umożliwia każdemu Satoshi, czyli najmniejszej jednostce Bitcoina, przypisanie unikalnego numeru i dodatkowych danych. Na bazie tego protokołu powstał też BRC-20, który umożliwia tworzenie własnych „tokenów” lub cyfrowych żetonów, które mogą reprezentować wszystko, od waluty po bilety wstępu.

Runy

Inną innowacją są „runy”, które są podobne do inskrypcji, ale używają innego sposobu zapisu danych w sieci Bitcoin. Runy mają swój własny zestaw narzędzi i zastosowań, takich jak tworzenie prostych tokenów wymiennych.

Dlaczego to Ważne?

Inskrypcje i runy otwierają nowe możliwości w sieci Bitcoin, pozwalając nie tylko na przesyłanie wartości, ale też na tworzenie unikalnych cyfrowych „przedmiotów” i zasobów. To może mieć zastosowanie w sztuce cyfrowej, kolekcjonowaniu unikatowych przedmiotów, a nawet w tworzeniu nowych rodzajów gier i aplikacji.

Jak To Działa?

Wyobraź sobie, że każdy Satoshi w sieci Bitcoin to mały, unikalny kawałek cyfrowej ziemi. Na tej ziemi możesz zbudować coś wyjątkowego – cyfrowy obraz, unikalny tekst, a nawet prosty program. Inskrypcje i runy to narzędzia, które pozwalają ci dokładnie to zrobić.

Przykłady Użycia

 • Sztuka Cyfrowa: Artyści mogą tworzyć unikalne dzieła sztuki i zapisywać je jako inskrypcje w sieci Bitcoin, zapewniając, że każda praca jest jedyna w swoim rodzaju i niemożliwa do podrobienia.
 • Kolekcjonowanie: Podobnie jak ludzie kolekcjonują karty baseballowe czy znaczki, mogą teraz kolekcjonować cyfrowe „tokeny”, każdy z unikalnym numerem i cechami.
 • Gry i Aplikacje: Deweloperzy mogą tworzyć gry i aplikacje, które wykorzystują unikalne tokeny i zasoby, dając użytkownikom nowe sposoby na interakcję z cyfrowym światem.

Narzędzia i Platformy

Do tworzenia i zarządzania inskrypcjami i runami służą specjalne narzędzia i platformy, które ułatwiają użytkownikom dostęp do tych nowych technologii. Są to między innymi portfele cyfrowe, które pozwalają na przechowywanie i zarządzanie Bitcoinami oraz inskrypcjami i runami.

Co Dalej?

Rozwój technologii wokół Bitcoina jest ciągły, a inskrypcje i runy to tylko przykład innowacji, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki używamy kryptowalut. Dla osób zainteresowanych światem cyfrowych walut, warto śledzić te zmiany i uczyć się nowych pojęć, aby na bieżąco rozumieć rozwój tej fascynującej przestrzeni.

Protokoły w Ekosystemie Bitcoin

Ordinals Protocol

Urodzony w grudniu 2022 roku, protokół Ordinals umożliwia przypisywanie unikalnych numerów serialowych do satoshi (najmniejszej jednostki Bitcoin), umożliwiając dołączanie dodatkowych danych do bloków Bitcoin, takich jak obrazy, wideo czy tekst.

BRC-20

Uruchomiony w marcu 2023 roku, BRC-20 to protokół bazujący na Ordinals, umożliwiający tworzenie, wybijanie i transfer tokenów przez zapisywanie informacji o tokenie w satoshi w formacie JSON. Pierwszym tokenem BRC-20 był Ordi.

STAMPS (SRC-20)

Stamps, zwane też „znaczkami Bitcoin”, umożliwiają trwałe zapisywanie danych obrazowych na łańcuchu BTC, używając formatu base64. Stamps stały się popularne po Ordinals/BRC-20, choć były droższe w produkcji.

Atomicals (ARC-20)

Protokół Atomicals, uruchomiony we wrześniu 2023, to inicjatywa mająca na celu udoskonalenie wydawania tokenów na BTC, z pierwszym tokenem Atom, który został wykopany w mniej niż 5 godzin.

Runes Protocol

Uruchomiony przez Caseya Rodarmora jako alternatywa dla BRC-20, protokół Runes bazuje na UTXO (Unspent Transaction Output), umożliwiając łatwą integrację z RGB czy Lightning Networks.

Pipe Protocol

Bazujący na Runes, Pipe Protocol dodaje funkcję wybijania monety, rozszerzając możliwości Runes.

Różnice Między Inscription a Runes

Kluczowa różnica między inskrypcjami a runami leży w sposobie zapisu danych: inskrypcje są grawerowane w danych Segregated Witness, podczas gdy runy są grawerowane w OP_RETURN. OP_RETURN przechowuje ograniczoną ilość danych, ale wystarczająco dużą do wydawania monet.

Reprezentatywne Tokeny i Narzędzia

 • BRC-20 (Inscription): Ordi, sats, rats
 • ARC-20 (Inscription): ATOM, Realm
 • SRC-20 (Stamp): stamp, kevin, utxo
 • Rune: Pipe

W ekosystemie są dostępne również narzędzia takie jak portfele i platformy handlowe, które wspierają różne protokoły i tokeny, ułatwiając użytkownikom zarządzanie i handel.

Projekty Bitcoin Ekosystem

Z rosnącą popularnością różnych protokołów inskrypcji, layer 2 w ekosystemie Bitcoin może stać się kolejnym gorącym tematem. Projekty takie jak Taproot Assets, Nostr Assets, Stacks, RGB i BitVM wskazują na dynamiczny rozwój i różnorodność możliwości ekosystemu Bitcoin.

Wybrane Projekty

 • CHAX: Pionier RWA w ekosystemie Bitcoin, oferujący infrastrukturę płynności dla projektów BRC20.
 • OrdiZK: Most między sieciami Ethereum i Bitcoin, wykorzystujący technologię zk-SNARKS.
 • Ordinal Tools: Projekt Tele Bot zapewniający most dwukierunkowy dla transferów między tokenami BRC20 i ERC20.
 • Dova Protocol: Protokół pożyczkowy BRC-30S z wbudowanym mostem MultiBit.
 • NXHUB: Agregujący rynek na Ordinals, zbierający dane zamówień z różnych platform.
 • OrdBridge: Pierwszy most pozwalający na płynne transfery tokenów BRC-20 między BTC a Ethereum.

Podsumowanie

Ekosystem Bitcoin przechodzi szybką ewolucję, wprowadzając innowacje takie jak inskrypcje i runy. Rozumienie tych pojęć, narzędzi i projektów jest kluczowe dla uczestników rynku, aby mogli skutecznie nawigować i korzystać z możliwości, które oferuje ekosystem Bitcoin.

Bitcoin nie jest już tylko cyfrową walutą; stał się ekosystemem bogatym w innowacje technologiczne. Inscription i runy to przykłady, jak blockchain Bitcoin może być używany nie tylko do przesyłania wartości, ale również do tworzenia unikalnych, cyfrowych zasobów. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami, kluczowe jest zrozumienie podstaw, a także śledzenie nowych rozwojów i możliwości, jakie one oferują.

Źródła:

https://www.gate.io/learn/articles/what-is-the-difference-between-bitcoin-inscriptions-and-runes/1413

https://decrypt.co/221841/bitcoin-ordinals-runestones-airdrop-starts

https://bitpinas.com/learn-how-to-guides/runestone-airdrop-bitcoin-ordinals/

Zgarnij BONUS 50€ od LUNO

Ostatnie wpisy


Masz pytania?
Zapraszamy


Znajdź nas w Social media


Subskrybuj kanał Youtube


Dołącz na nasz Telegram

Dołącz do naszego Discorda

kliknij baner


Nota Prawna

Treść materiałów na kanale YouTube:  Marek Porwoł oraz artykułów, wszelkich tekstówprezentacjinagrań audio i video w domenie i subdomenachmarekporwol.pl mają wyłącznie charakter informacyjnoedukacyjnyNie stanowią „rekomendacji” i treści NIE są poradą inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19.10.2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).r

Treści te mają charakter informacyjno- edukacyjny i są wyrazem moich osobistych poglądów. Niemniej jednak prezentowane treści mogą być pomocne w zarabianiu oraz marketingu online. Nie stanowią one jednak porad inwestycyjnych.

Żadna z instrukcji i filmów przedstawionych NIE daje GWARANCJI zysku ani chociażby odzyskania wpłaconych pieniędzy. Pieniądze te NIE są gwarantowane ani przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, ani przez jakąkolwiek instytucję lub firmę. Także ja nie gwarantuje Ci ani zysku, ani odzyskania wkładu.

Pamiętaj też, że żaden sposób na zarabianie pieniędzy etat, biznes tradycyjny, inwestycja, czy biznes online lub kryptowaluty NIE dają nigdy 100% gwarancji zarobku. Dlatego ja też takiej gwarancji Ci NIE dam!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *